Објавено на:

Грција планира да ги укине рестриктивните мерки до почетокот на летото

t

Грција се стреми, како што се приближува летниот период, така постепено да ги укинува рестриктивните мерки наметнати од пандемијата, а до Велигден, според најавите од министерот за здравство, се очекува да се олабават низа рестрикции, јави дописничката на МИА од Атина.

Министерот за здравство на Грција Танос Плеврис во изминатите денови потенцираше дека намерата е чекор по чекор деескалација на мерките, а Владата има изготвено целокупен план што ѝ беше презентиран на надлежната комисија на епидемиолози, која излегува со препораки, по што и се носат политичките одлуки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Добра вест: Нема починати од Ковид-19 во…

Од направени 735 тестови во последните 24…

Ковачевски да прекине со импровизации околу енергетиката…

Од Левица ги коментираат мерките кои вчера…

На денешен ден: Македонците и Грците се…

Драмското востание е кренато на 29 септември…

Корона чао: Двоцифрен број на новозаразени

Министерството за здравство информира дека во последните…

Некој си бара беља? Турција ја обвинува…

Беспилотните летала на турските вооружени сили снимија…