Објавено на:

Грчката амбасадорка во Србија: Грција не го менува ставот по прашањето за Косово

t

Амбасадорката на Грција во Србија, Марија Леванти, во интервју за Политика вели дека ставот на Грција за прашањето за непризнавање на Косово останува непроменет и додава дека претседателот на Грција и премиерот тоа го потврдиле и при неодамнешните посети на Србија.
Леванти наведува и дека Грција и Србија имаат извонредна соработка и дека често се поддржуваат кога се во прашање меѓународните кандидатури, како што е случајот со грчката кандидатура за Советот за безбедност на ОН и организирањето на Експо во Србија.

Наведувајќи дека политичките односи меѓу Србија и Грција се на високо ниво, Леванти потсетува и дека Грција беше еден од најважните и еден од првите инвеститори во Србија од самиот крај на деведесеттите.

„Вкупниот обем на грчки инвестиции во Србија во моментов се проценува на околу 1,5 милијарди евра. По излегувањето на Грција од финансиската криза од претходната деценија, со задоволство можам да констатирам дека грчкиот инвестициски интерес во Србија силно оживува“, рече таа.

Леванти додава дека некои инвестиции започнати во последните години веќе се привршуваат, како што е учеството на Атинската берза со 10,24 отсто во основната главнина на Белградската берза.

Во изминатите години, како што вели Леванти, годишниот обем на билатерална трговија изнесувал приближно 750 милиони евра, додека годишната размена на услуги се проценува на околу 500 милиони.

„Нема сомнеж дека и двете бројки значително ќе се зголемат во иднина“, вели грчкиот амбасадор.

Европската унија ќе продолжи да функционира врз основа на фундаментални принципи и вредности, без оглед на конечниот исход од претстојните избори, рече амбасадорот и додаде дека ЕУ ја покажува својата намера да се прошири во регионот на Западен Балкан. Како што додава, земјите од Западен Балкан треба да го зграпчат моментумот што сега е создаден.

„Грција континуирано и сесрдно ја поддржува европската иднина на регионот, чиј природен простор се Европа и ЕУ“, вели тој и додава дека не може да се зборува за нова криза во меѓусебните односи меѓу Западен Балкан и ЕУ.

Тој посочува и дека не може да има европска иднина на Западен Балкан без европската иднина на Србија, најголемата земја во регионот.

На прашањето како напредуваат енергетските планови, со оглед дека целта на Грција е да стане нов енергетски центар во Југоисточна Европа, Леванти вели дека енергетската диверзификација и транспортната поврзаност се главните столбови за постигнување просперитет и безбедност во регионот.

„Со завршувањето на изградбата на гасниот интерконектор Србија-Бугарија, Србија направи важен чекор во таа насока. Во истиот дух, ја поддржуваме имплементацијата на проектот за интерконекција на гасната мрежа меѓу Србија и Северна Македонија. Грција е подготвена да поддржете ја диверзификацијата на гасот на Србија на секој начин“, вели Леванти.

Како што додава тој, преку интерконекциите Србија-Бугарија и Србија- Македонија, Србија ќе биде поврзана со ТАП и грчката мрежа за пренос на гас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ го пречека Шолц во палатата „Србија„:…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Палатата…

Дачиќ: Има основано сомневање дека убиството на…

Министерот за внатрешни работи Ивица Дачиќ изјави…

Ќехаја: Македонија нема да го екстрадира Рамадани…

Амбасадорот на Косово во Македонија, Флоријан Ќехаја…

Детали за пукањето во Лозница: Пронајден косовски…

Министерот за внатрешни работи Ивица Дачиќ изјави…

Литиумот и српските суровини го носат Шолц…

Германскиот канцелар Олаф Шолц и потпретседателот на…