Грчкиот парламент ратификува три договори за вооружување – За што се подготвуваат?

t

Грчкиот Парламент одобри три договори за зајакнување на Грчките вооружени сили, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Еден од договорите, одобрен со поддршка на владејачката Нова демократија, опозициската партија Движење за промени (KINAL) и партијата Грчко решение, предвидува купување на 6 воени авиони од типот „Рафал“, вториот договор за 3 фрегати од типот „Белхара“ и третиот договор за купување на 44 торпеда за користење во подморници.

Лидерот на најголемата опозициска партија СИРИЗА, Алексис Ципрас, во својот говор во Парламентот, критикувајќи ја Владата дека издвојува висок буџет за трошоците за одбрана во време на пораст на инфлацијата, рече: „Нема да дадеме бланко-чек ниту за едно евро од грчките даночни обврзници.“

Од друга страна, премиерот Кирјакос Мицотакис истакна дека спогодбите за кои станува збор ќе ја зголемат оружената моќ и геополитичката важност на Грција.

Мицотакис во септември 2021 година сооопшти дека бројот на воени авиони „Рафал“ што ќе се купат од Франција, ќе се зголеми од 18 на 24.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Повторно е отворен граничниот премин Евзони

Од утрово е отворен граничниот премин Евзони…

Силен земјотрес ја погоди Грција

Силен земјотрес со јачина од четири степени…

Бугари уапсени во Грција поради измама со…

Семејство Бугари е уапсено во Грција поради…

Вулин: Дора Бакојани покажа дека Грција стана…

Основачот на српското Социјалистичко движење, Александар Вулин…

Дводневен штрајк на грчките цариници, товарниот сообраќај…

Почнувајќи од вечерва на полноќ (02.04.2024) до…