Објавено на:

Гувернерот на Луганск: Евакуирајте се додека можете, изберете живот

t

Гувернерот на украинската област Луганск на истокот на земјата ги повика жителите на таа област да се евакуираат.

На својот канал Телеграм, тој апелираше до луѓето да се евакуираат и да „изберат живот“, откако рече дека едно лице загинало, а пет се ранети за време на руското гранатирање во градот Кремина.

Тој додаде дека 32.000 жители се евакуирани со возови и автобуси, а ги повика и другите да го сторат истото.

Не двоумете се и заминете додека постои таа можност, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Газдите на Вардар и Пелистер апелираат за…

Двата големи ривали Вардар и Пелистер, кои…

САД свечено ја отвори постојаната воена база…

Американските копнени сили денеска ја добија својата…

Османи со директна порака до “огнените”: Срамота…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…

По Киев јапонскиот премиер пристигна и во…

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во Буча со…