Гepила за пречекот на Петков: Добредојдовте администратори на Цар Борис

t

На Твитер се шири фотографија од герила акција за пречек на бугарскиот премиер Кирил Петков на Македонија.

На фотографијата се гледа банер со парола „добредојдовте администратори на Цар Борис“.

https://twitter.com/gjur0ml/status/1483240250386358273/photo/1

Петков и новиот премиер на Македонија, Димитар Ковачевски се очекува да изнајдат решениер на идентитетскиот спор кој Бугарија го има со нашата држава, спор кој ја затвора вратата за Европската Унија.

Паролата е со цел исмевање на ставот на екс премиерот Зоран Заев изразен во интевју за БГНЕС, дека Бугарите во Македонија не биле окупатори за време на втората светска војна туку администратори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стотици борци на Вагнер пристигнаа во Централноафриканската…

Неколку стотици искусни борци на руската паравоена…

Петков: Францускиот предлог е најдобар, утре одново…

Владата во Бугарија попладнево заседавала и е…

Бугарската легенда Петков: Не сакам ни да…

Легендарниот голман на Бугарија, Георги Петков не…

Бориславова: Петков наскоро нема да го посети…

Бугарскиот премиерот Кирил Петков наскоро нема да…

(Видео)Средба Ковачевски-Петков во “искрена и отворена” атмосфера

"Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков…