Дали е подобро да се носи маска N95 или платнена маска?

t

Здравствените експерти предлагаат да се засили заштитата од високо заразната варијанта омикрон со посилни маски како што се N95 или KN95, пишува АП

Тоа е особено важно сега кога здравствените системи се под притисок и луѓето се под поголем ризик да дојдат во контакт со вирусот бидејќи се задржуваат подолго време во преполни, затворени простории, вели Линси Мар, која ги проучува вирусите во Вирџинија Техника.

Американскиот центар за контрола и превенција на болести неодамна го ажурираше своето упатство за да препорача типови на маски што ги користат здравствените работници, но исто така забележаа дека е важно да изберете маска што добро го покрива вашето лице и која постојано ќе ја носите.

„Нашата главна порака продолжува да биде дека секоја маска е подобра од без маска“, рече портпаролката на ЦДЦ Кристен Нордлунд во изјавата.

Претходно, ЦДЦ рече дека маските N95 треба да бидат резервирани за здравствените работници поради недостиг на снабдување. Постои посебна категорија на „хируршки N95“ маски кои генерално не се достапни за продажба на јавноста за кои ЦДЦ вели дека треба и понатаму да бидат резервирани за здравствени установи.

N95 поцврсто стојат на вашето лице од маските од платно и се направени со специјален материјал дизајниран да блокира 95% од штетните честички. Овие маски имаат електростатско полнење што ги привлекува молекулите да се залепат за маската наместо да минуваат низ нив.

KN95 и KF94 нудат слично ниво на заштита. Целосна листа на маски кои ги исполнуваат меѓународните стандарди за квалитет е достапна на веб-страницата на ЦДЦ.

Но, бидете внимателни при купувањето. Пазарот за фалсификување е огромен, а околу 60% од KN95 во САД се лажни и не ги исполнуваат стандардите за квалитет, според ЦДЦ.

Тешко е да се препознае само со гледање дали маската е фалсификувана, па затоа експертите предлагаат да се купува директно од реномирани продавачи. Проектот N95 е исто така познат продавач на валидни брендови, а Мар вели дека купува маски преку индустриски добавувачи како Grainger или McMaster-Carr.

Ако ви е тешко да носите одредени N95 долги периоди, експертите предлагаат да ги истражите различните форми и стилови на располагање за да видите што е најдобро за вас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

Големи загуби за Фајзер откако “Ковид-лековите” ја…

Фајзер во вторникот објави поголема од очекуваната…

855 заразени и пет починати од Ковид-19…

Во Р. Македонија во текот на месец…

СЗО загрижена: Голем пораст на новозаразени од…

Светската здравствена организација (СЗО) е загрижена поради…

Нова студија: Долгорочен Ковид-19 може да предизвика…

Луѓето кои страдале подолго од KОВИД-19 -…