Даниловски: „Новото нормално“ ќе биде со десетина зaболени дневно

t

Епидемиологот д-р Драган Даниловски смета бранот со омикрон во Македонија е во надолна линија. Според него, до март ќе дојдеме до поднослив број на заразени и нормално одвивање на секојдневието.

„Тоа ќе биде „новото нормално“. Со очекување во летото дека ќе дојде до релаксација на бројките од десетина дневно и мал број починати. Омикронот е лебедова песна на короната во Македонија“, оценува д-р Даниловски во емисијата „Топ тема“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пропаѓањето на американски банки нема да влијае…

Само 6,6 отсто од вкупните обврските на…

(Видео) Израелски историчар од Скопје: Сра*е е…

Несомнено е дека за депортацијата на македонските…

Слаб земјотрес во југоисточниот дел на Македонија

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје…

Тажно: Најмладиот пациент кој оди на дијализа…

Најмладиот пациент во Македонија што оди на…

Никогаш да не се заборави: Се одбележуваат…

Од денеска до недела ќе се одбележуваат…