Објавено на:

Данска ја прекина вакцинацијата против Ковид 19

t

Данска, наводно, стана првата земја во светот што ја прекина акцијата за вакцинација против Ковид-19, бидејќи властите укажуваат на се посилниот имунитет меѓу жителите.

„Пролетта пристигна, покриеноста со вакцини кај данската популација е висока, а епидемијата се промени… Затоа, Националниот одбор за здравство сега ги завршува широките напори за вакцинација против Ковид-19 за оваа сезона“.

Оние кои сакаат сè уште да се вакцинираат, можат, но здравствениот орган рече дека веќе нема да ги поканува жителите да закажуваат термини почнувајќи од 15 мај. Препорача оние што се изложени на најголем ризик да продолжат да имунизираат.

Но… официјалните лица, исто така, предупредија дека може да биде потребна нова кампања за вакцини следната есен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Можете да кажете сè, ама дека…

Можете да кажете се, ама дека во…

(Видео) За разлика од македонските навивачи што…

Црногорските навивачи во Подгорица аплаудираа на српската…

Рекација на Чкембари: Полицијата без никаква селекција…

Раководството на македонскиот ракометен вицепрвак, Еурофарм Пелистер…

Советот за безбедност на ОН не ја…

Советот за безбедност на ОН не ја…