Објавено на:

Да не ја стават на листа за денацификација: Во Хрватска има повеќе од доволно усташи, вели Вулин

t

Српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин му порача на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ дека никој не смее да го води Александар Вучиќ за рака до Јасеновац и дека е доволно „да му дозволиме на внукот на жртвата од Јасеновац да оди сам, без придружба и фанфари“.

Вулин наведува дека во Хрватска има повеќе од доволно усташи „да не ги укинат улиците на Миле Будак, да ги ораат коските на убиените српски деца на Петрова Гора и да објават книги во кои се тврди дека Србите извршиле геноцид врз Хрватите во светската војна. II.”

„И не само што ги има усташите во Хрватска, туку ги има повеќе од доволно на местата каде што се одлучуваат, па беше одлучено да му се вратат чиновите и одликувањата на докажаниот, осуден воен злосторник Главаш, дека невремето и протерувањето и убивањето на Србите е легитимно дејствие и да не се судат убијците на српските деца на патот Петровац“, изјави министерот за внатрешни работи на Србија, Александар Вулин, реагирајќи на наводите на Милановиќ дека лично ќе го води претседателот Вучиќ за рака. Јасеновац, истовремено негирајќи дека во Јасеновац се убиени стотици Срби, Роми и Евреи, а во Хрватска нема усташи, пренесе Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тешко нив: Ковачевски го предлага Фрчковски да…

Премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на прашање како…

Европратеници: Нема ЕУ за Србија ако не…

Дел од пратениците во Европскиот парламент сметаат…

Нашите проблеми ги решивме: Македонија е подготвена…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Србија нема да ги прифати резултатите од…

Министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ изјави…

Трагедија: Српска ракометарка почина во тешка сообраќајна…

Во тешка сообраќајна несреќа којашто се случи…