Објавено на:

Две пиротехнички гранати биле фрлени врз израелската амбасада во Брисел

t

Рано утринава две пиротехнички гранати биле фрлени врз израелската амбасада во Брисел, изјави израелскиот амбасадор во Белгија и Луксембург, Идит Розенцвајг-Абу.

Таа на платформата Х напиша дека сите во амбасадата се добро, дека нема повредени и дека не е причинета материјална штета.

„Белгиските власти, заедно со нашето обезбедување на амбасадата, го истражуваат инцидентот“, рече Розенцвајг-Абу.

Како што јави агенцијата Белга, маж утринава фрлил пиротехничка граната кон израелската амбасада во Брисел, соопшти бриселското обвинителство.

Полицијата излегла на лице место и го известила дежурниот обвинител.

На местото на настанот излегла Службата за отстранување и уништување на техничка и експлозивна направа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Стоп за миграцијата, стоп за војната, стоп…

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, изјави дека…

Папата Франциск ги повика Израел и Хамас…

Папата Франциск денеска повика на итна испорака…

Шпаниjа ќе поднесе тужба против Изpаeл за…

Шпанија најави дека ќе се придружи на…

Нетанјаху ќе се обрати во американскиот Конгрес…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ќе одржи говор…

УНРВА: 35-45 загинати во нападот врз училиштето…

Директорката за комуникации на УНРВА, Џулиет Тума,…