Објавено на:

Девет чекори против Русија: Објавено упатство како треба да реагираат САД ако Русија ја нaпадне Украина

t

Во светлината на растечките тензии меѓу Западот и Русија околу Украина, познатиот тинк-тенк за американски напредок со седиште во Вашингтон предлага нови мерки против Москва. Во случај на инвазија на Украина, Кремљ треба да плати висока цена, велат во овој центар и предлагаат мерки во девет чекори.
Во опсежната анализа со наслов „Како треба да реагираат САД ако Русија ја нападне Украина“ на Макс Бергман, висок соработник во центарот и поранешен функционер на Стејт департментот, се наведува дека избегнувањето војна е клучно и дека треба да се ангажираат сите страни. дипломатски за да се спречи конфликтот, но ако Путин одлучи да започне нова инвазија на Украина, Соединетите држави мора да водат силен одговор.

Авторот верува дека, иако американските воени опции се релативно ограничени, постојат значителни чекори што САД можат да ги преземат економски за да наметнат трошоци за Русија. Извештајот ги опишува економските, воените и дипломатските алатки на располагање на Соединетите држави во случај на руска инвазија на Украина:

Чекор 1: Цел на богатството и влијанието на олигархот
– Агресивно таргетирање на олигарси од висок профил преку санкции, одземање имот, правни истраги и гонење, како и забрани за визи.
– Формирање на постојана американско-британска заедничка работна група за борба против клептократијата.
– Таргетирање на оние кои овозможуваат клептократија.
– Посветете повеќе ресурси на истрагата за руското перење пари, финансиски криминал и политичка корупција.
Чекор 2: Воведување строги контроли на извозот за да се запре одливот на американската технологија во Русија
– Да се ​​забрани извозот во Русија на високотехнолошки производи од списокот на американското Министерство за трговија, со цел да се спречи Русија да набавува стоки што содржат делови и компоненти од американско потекло, вклучително и интелектуална сопственост.
Чекор 3: Воведување континуирана кампања на економски санкции против Русија
– Санкционирање на руски финансиски институции и нивно исклучување од американскиот финансиски систем.
– Наметнете ги трошоците за руската економија постојан приоритет за националната безбедност.
– Прекинете го пристапот на Русија до трансакциите на Светската меѓубанкарска компанија за финансиски телекомуникации (СВИФТ) и пазарите на државниот долг.
– Објаснете дека санкциите се воведени поради Путин и артикулирајте го патот за интеграција на Русија во Европа, па дури и во НАТО.
– Поддршка на економијата на Украина.
Чекор 4: Притиснете ја Европа да се мобилизира за декарбонизација и ослободување на рускиот гас
– Притиснете ја Германија да го откаже гасоводот Северен тек 2 или да го санкционира.
– САД треба да ја охрабрат ЕУ да создаде уште една програма „ЕУ од следната генерација“, фокусирана на брза декарбонизација.
-Сакнирајте го рускиот извоз на нафта и гас постепено како што се намалува европската зависност.
– Воведување даноци за јаглерод во руската индустрија, која многу загадува.
Чекор 5: Подгответе се да ја поддржите украинската опозиција во долготрајниот конфликт
– Формирање итен фонд за безбедносни прашања.
– Признајте ја реалноста дека американската воена сила не е опција.
Чекор 6: Зајакнување на НАТО и европската безбедност
– Поттикнување на формирање на банка на НАТО за финансирање големи инвестиции во капацитети како што е модернизација на источното крило со замена на руска/советска опрема.
– Силно поддржете ги одбранбените напори на ЕУ и охрабрете ја Европската унија да финансира инвестиции во одбраната и да ги ослободи дополнителните трошоци за одбрана од правилата на ЕУ за фискалниот долг.
– Вклучете ги Шведска и Финска за прашањето за проширувањето на НАТО.
– Распоредете дополнителни американски сили и воени средства во Европа.
Чекор 7: Започнете со дипломатска офанзива за меѓународна изолација на Русија
– Притиснете ги партнерите од Блискиот Исток да ја држат Русија „при рака“.
– Упатете ги долгорочните партнери на Русија во Индо-пацифичкиот регион на Запад.
– Да се ​​развие патоказ за интеграција на Балканот во НАТО и Европската Унија.
Според Бергман, руската инвазија треба да доведе до обновување на вниманието и енергијата на САД и ЕУ кон Балканот, бидејќи, како што вели, „една од ретките светли точки во надворешната политика на администрацијата на Трамп беше вниманието на овие земји“.
Иако администрацијата на крајот ги уништи напорите за склучување мировен договор меѓу Србија и Косово, тоа ги доближи двете страни до мирот.
„Администрацијата на Бајден треба повторно да се вклучи на највисоко ниво во напорите за финализирање на мировниот договор. „Покрај тоа, ситуацијата во регионот на Босна под српска контрола – Република Српска – значително се влоши бидејќи нејзиниот моќен популистички водач Милорад Додик повторно ги поттикнува националистичките тензии“, се вели во извештајот.

Според Бергман, администрацијата на Бајден треба да биде силно ангажирана со оглед на постојното руско и растечкото кинеско влијание на Балканот:
„Покрај тоа, администрацијата на Бајден треба да ја охрабри ЕУ да развие сеопфатна стратегија кон Балканот што создава остварлив пат до членство. Ова треба да вклучи значително инфраструктурно финансирање и политичка посветеност на американските и европските лидери“.
Чекор 8: Одржувајте дијалог на дипломатско ниво и настојувајте повторно да ја воспоставите стратешката стабилност
– САД мора да бидат подготвени дипломатски да се ангажираат со Русија за да ги деескалираат тензиите како што тоа го правеше за време на Студената војна.
Чекор 9: Подгответе се за рускиот одговор
– Решете го неуспехот во ФБИ и зајакнете ги контраразузнавачките напори на таа служба.
– Формирање на нова меѓуагенциска работна група за активни мерки во Белата куќа за следење, откривање и спротивставување на напорите на руското влијание.
– Да се ​​воспостават дипломатски и разузнавачки канали за размена на информации и размена на научени лекции со сојузниците и партнерите за руското мешање.
– Преземете законски мерки за зголемување на отпорот кон руското мешање.
– Подгответе се за сајбер-напади.
Според неговата биографија, Макс Бергман во ЗЗП е фокусиран на безбедносната соработка меѓу Европа, Русија и САД. Тој претходно имаше голем број различни позиции во американскиот Стејт департмент од 2011 до 2017 година, вклучително и како член на персоналот за планирање политика на државниот секретар, каде што се фокусираше на политичко-воени прашања и неширење. Тој беше специјален помошник потсекретар за контрола на вооружувањето и меѓународна безбедност, пишувач на говорот на тогашниот државен секретар Џон Кери и виш советник на помошникот државен секретар за политичко-воени прашања.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ахмети: Нашата иднина е Европа, ѝ велам…

Претседателот ДУИ, Али Ахмети денеска во годишното…

Бомба од Макрон: Ќе го покани Путин…

Францускиот претседател Емануел Макрон не исклучува дека…

Ова е “русокосата госпоѓа која сака да…

Русинката Екатерина Дунцова, која повикува на мир…

Чешка ја прогласи Русија за директна закана…

Чешка ја смета Русија за „директна закана…

САД ја охрабруваат Владата на Македонија да…

САД ја охрабруваат Владата на Македонија да…