Објавено на:

Демченко: Киев е подготвен и за сценарио каде Белорусија се вклучува во војната – Путин секако ќе загуби

t

Киев ќе биде подготвен доколку вооружените сили на Белорусија се приклучат на руските воени напори во Украина, изјави во средата портпаролот на Украинската државна гранична служба, пишува Ројтерс.

Белорусија, близок сојузник на Русија, рече дека нејзината војска започнала големи вежби во средата за да ја тестира нивната борбена готовност и дека тие не претставуваат закана за нејзините соседи
„Не исклучуваме дека Руската Федерација во одреден момент би можела да ја искористи територијата на Белорусија, вооружените сили на Република Белорусија, против Украина“, рече Андриј Демченко, портпарол на Државната гранична служба на Украина.

„Затоа, ние сме подготвени“, рече тој, додавајќи дека границата со Белорусија е зајакната откако Русија ја нападна Украина на 24 февруари.
Русија ја започна инвазијата откако одржа заеднички вежби со Белорусија, што и овозможи да придвижи повеќе сили поблиску до границата со Украина.

Областите на Украина во непосредна близина на Белорусија беа под руски напад во почетната фаза од инвазијата, но руските напади сега се фокусирани на источните и југоисточните региони на Украина.

Демченко рече дека Украина, исто така, ја зајакнала својата граница со регионот Трансдњестров, поддржан од Русија, каде што тензиите се зголемуваат откако локалните власти соопштија дека е предмет на серија напади.
Украинските власти изразија загриженост за ситуацијата во Придњестровје и ги осудија, како што рече, руските обиди да го вовлече регионот во руската војна против Украина. Москва, исто така, изрази загриженост и рече дека внимателно ги следи настаните во Придњестровје.

Кент Логсдон, американскиот амбасадор во Молдавија, во средата рече дека руската инвазија на Украина и, како што рече, обидите да ја прецрта картата на Европа под нишан, предизвикува голема загриженост ширум светот.

Но, тој на конференцијата во Молдавија изјави дека Вашингтон нема докази дека Москва сака да ја прошири војната во Молдавија и рече дека рускиот претседател Владимир Путин ќе ја загуби војната, објавија молдавските медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Повторно контра сите во ЕУ: Унгарија нема…

Унгарија не сака да испраќа муниција во…

(Фото) Магичен поглед и силна порака: Руски…

Специјалниот дописник новинската агенција „ТАСС“, космонаутот на…

Членките на ЕУ ќе ѝ испратат на…

Земјите од Европската Унија планираат да ѝ…

Украина очекува Кина со своето влијание врз…

Украина очекува Кина да го искористи своето…

Џипинг го испофали Путин: Благодарение на него…

Благодарение на раководството на рускиот претседател Владимир…