Објавено на:

ДЕТАЛИ ЗА МАСОВНИОТ НАПАД НА РУСКАТА ВОЗДУХОПЛОВНА БАЗА: Главни цели биле „лизгачките бомби“ и Су-34

t

Украина изврши голем напад на аеродром лоциран на околу 200 километри во внатрешноста на Русија, пишува „The War Zone“, која објави и сателитски снимки на кои се гледаат оштетени руски авиони.

Се тврди дека операцијата била извршена со масовен напад со дронови.

Украинските одбранбени разузнавачки единици употребија најмалку 70 беспилотни летала за да ја нападнат базата во четвртокот, изјави украинскиот генерал-полковник Кирил Буданов, шеф на Главната управа за разузнавање на Министерството за одбрана.

Аеродромот, кој се наоѓа во Ростовската област, е дом на десетици ловци-бомбардери СУ-34. Иако се чини дека нападот направил одредена штета, сè уште не е јасно колку бил успешен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Кремљ ги засили мерките за безбедност на…

Безбедноста на претседателот на Русија, Владимир Путин,…

Захарова: Украина подготвувала атентат на Путин

Обидот за убиство на рускиот претседател Владимир…

(Видео) Авион се урна во Подмосковље –…

Авионот „Сухој Суперџет“ се урна во Подмосковље…