Детали – Силен земјотрес во Грција, почувствуван во Македонија

t

Послаб земјотрес доцна вечерва, во 22.43 минути беше почувствуван во главиот град, а и во повеќе места низ Македонија.

Првичните информации според Европската макросеизмичка опсервација се дека земјотресот бил со епицентар во Грција во близина на границата со Макеоднија кај Битола, на длабочина од два километри со јачина од 5.8 според евроспката макросеизмичка скала.

Епицентарот бил во градот Лерин.

Уште еден помал афтершок е почувствуван 10 минути подоцна со јачина од 4.8 степени по европската макроосеизмичка скала со ист епицентар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјотрес ја стресе Македонија утринава

Земјотрес утрово е регистриран во Македонија. Според…

Земјотрес во Албанија, почувствуван и на македонска…

Земјотрес со интензитет од 4,2 степени според…

Земјотрес во Бугарија почувствуван и во источна…

Во околината на Благоевград утрово во 8…

Најмалку 43.844 луѓе загинаа во земјотресите во…

Турските власти соопштија дека најмалку 38.044 луѓе…

Нов земјотрес ја погоди Турција

Нов земјотрес денес ја погоди централна Турција.…