Објавено на:

Дефинитивно нема крај – Кина пpeдупредува: Откриен е нов вид на коронавирус, предупредуваат научниците на можноста за висока стапка на смртност и пренос

t

Кинеските научници предупредија на „потенцијална закана за биосигурноста“ од новиот вид на коронавирус, кој може да се пренесе од животни на луѓе и не може да биде „вкрстено неутрализиран“ со антитела насочени кон Ковид.

Истражувачите, од кои повеќето потекнуваат од Универзитетот во Вухан, „неочекувано открија“ дека видот NeoKoV откриен во Јужна Африка и неговиот „близок роднина“ PDF-2180-CoV „може ефикасно да користи некој тип на ензим 2 кој го конвертира ангиотензин на лилјаците (ACE2) и човечки ACE2 за влез“, пренесува RT.

САРС-КоВ-2, кој првпат беше идентификуван во Вухан, а подоцна ја предизвика пандемијата Ковид 19, исто така користи ACE2 рецептори за да влезе во човечкото тело.

Во претходното објавување, објавено на порталот biorxiv, се наведува дека инфекцијата со сој кој сега ги таргетира лилјаците „не може да биде вкрстено неутрализирана со антитела кои го таргетираат SARS-KoV-2 или MERS-KoV“.

Признавајќи дека природата на NeoKoV „останува загонетка“, научниците предупредуваат на „потенцијална закана за човековата биобезбедност, со висока стапка на смртност и стапка на пренос“.

Други неодамнешни студии, исто така спроведени од кинески научници, покажаа дека „прогениторот“ на варијантата омикрон, која предизвика нов бран инфекции низ светот и сега е доминантна во многу земји, се пренел од луѓе на глувци, брзо акумулирајќи мутации кои предизвикале инфекцијата на тој домаќин, а потоа се врати кај луѓето“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мотоциклист тешко повреден во сообраќајка

На 18.08.2022 во 11.40 часот било пријавено…

Во Тетово се одвива гласање на болни,…

Со гласањето на граѓаните во домашни услови…

Ветено, сторено: Започнуваме со изградба на капитален…

Градот Скопје денеска ја почна реализацијата на…

(Видео) Никогаш не сум зела пари: Нема…

Суспендиранаата обвинителката Вилма Рускоска денеска ја поднесе…

(Видео) Русковска на прашање на Инфомакс: Ова…

Поднесов жалба до совет на јавни обвинители…