Децата повеќе се зapазувале дома, затоа наставата треба да продолжи со физичко присуство, велат од Комисијата за зapaзни бoлecти

t

Учениците повеќе се заразуваат дома, отколку на училиште. Ова е ставот на членовите на Комисијата за заразни болести донесен по итниот состанок инициран од новиот Министер за здравство Беким Сали, информираат Канал 5 и Телма.

Прашањето за стартот на второто полугодие поминал и на дневен ред на првата владина седница на новиот состав, но функционерите не донеле одлука дали ќе ја прифатат препораката. Се чека заклучокот и од Кризниот штаб на Владата то треба да заседава вечерва.


Дел од лекарите, не се согласуваат со тоа децата веднаш да започнат со настава со физичко присуство. Еден од нив е Директорот на „Козле“ која функционира и како ковид центар за деца. Тој смета дека треба полугодието да започне со он-лајн настава.

Наспроти ова, денеска Комисијата за образование на ВМРО-ДПМНЕ предлоѓи наствата да се пролонгира за две недели.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Над 100 новозаразени од ковид вчера

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…

Ковид амнестија: Во Русија нема да се…

Московските власти ќе престанат да бараат исплата…

Купил две пушки и 375 куршуми легално:…

Деветнаесетте деца и двајцата наставници убиени во…

Германија со одлична вест за гастербајтерите, се…

Германскиот министер за здравство, Карл Лаутербах денеска…

Интерес за вакцинација против Ковид-19 нема ама…

Доцнат детските вакцини против Ковид кои требаше…