Децата ќе се ротираат, за да не смрзнат: Настава со физичко присуство и отворени прозорци

t

Комисијата за заразни болести предложи наставата од 1 февруари да продолжи со физичко присуство, но согласно ковид мерките наставата се одржува со отворени прозорци.

Добивме известување за физичка настава, а тоа ќе значи дека часовите ќе се одржуваат пред отворени прозорци во поголемиот дел од часовите. Ќе се обидеме да ги ротираме децата, за да не бидат истите што цело време ќе седат до прозорците. Сличен проблем имавме и на почетокот од годината, кога поради невообичаено високите температури дел од деца се пожалија на сиптоми на сончаница – вели наставничка од едно скопско основно училиште.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Неделков откри: Кога учениците ќе започнат со…

Одговарајќи на новинарско прашање, претседателот на СОНК…

Неделковски: Ако бројките одат нагоре, ќе бараме…

Претседателот на СОНК, Јаким Неделковски во емисијата…

Децата ќе се ротираат, за да не…

Комисијата за заразни болести предложи наставата од…

Д-р Пановски: Распустот да се продолжи за…

Микробиологот д-р Никола Пановски во гостувањето на…

Родители бараат второ полугодие со онлајн настава

Група родители организирани во движењето ПОДДРШКА ЗА…