Димитpoв со бomба за Османи: Преговара по секоја цена со Бугарија – нe му верувам

t

Вицепремиерот за европски прашања Николај Димитров отворено изјави дека нема целосна доверба во министерот за надворешни работи Бујар Османи, подвлекувајќи дека неговите напори да успее во преговарачкиот процес не само што се погрешни, туку и опасни.

„Немам целосна доверба во министерост за надворешни. Имам впечаток дека таму има еден драјв за успех по секоја цена, што мислам дека не е продуктивен и е опасен. Се надевам дека грешам, но моја граѓанска должност, како човек кој со години работи на оваа кауза е да бидам буден и да го следам процесот“, рече Димитров

Тој е дециден дека неговите ставови околу преговорите со Бугарија, кои како што вели во многу наврати биле спротивни на ставовите на неговите владини колеги, биле причина зошто тој не се најде во новиот владин состав. Дополнително, Димитров обвинува дека партијата на власт, му понудила да замине како амбасадор на Северна Македонија во Вашингтон, само за, како што вели, да го замолчат. Призна дека нема доверба во актуелниот министер за надворешни работи, Бујар Османи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СДСМ ЌЕ ИМА СВОЈ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ Ковачевски…

Ковачевски изјави дека на вечерашната седница на…

Османи не го потврди доаѓањето на Лавров…

Прашан дали имаат комуникации со Кабинетот на…

Османи вели дека во ВМРО-ДПМНЕ има страв…

За тврдењата на албанската опозиција дека во…

Османи: Европската агенда на Македонија мора да…

Враќањето на проширувањето на агендата на Европската…

На денешен ден Заев и Димитров беа…

На денешен ден пред 6 години тогашниот…