Димовски: 21,49% од граѓаните не се попишани, пописот е некомплетен, статистички погрешен и неточен!

t

Пописот е некомплетен, статистички погрешен и неточен, реагира поранешниот пратеник Илија Димовски, кој потенцира дека 21,49% од граѓаните на Република Македонија не се попишани.

– 537.833 граѓани или 21,49 %
воопшто не се попишани
во графата етничка припадност, религиска припадност и мајчин јазик.
– Од нив:
405.573 воопшто не се попишани (ниту административно),
132.260 не се попишани лично (нема податок за етничка, религиска и јазична припадност).
– 2.502.892 државјани има Република Македонија (според податоци објавени на ТВ Телма од МВР како посочен извор на 20.11.2020 година),
а се попишани само 2.097.319 граѓани
– Пописот е некомплетен, статистички погрешен и неточен!, пишува Димовски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трајановски до советниците од ВМРО-ДПМНЕ: Каде што…

Советникот во Советот на Град Скопје, од…

Се плаши од големи напади: Зеленски свика…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски свика за утре…

Шаќири верува дека во текот на првото…

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири…

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО: Македонката била нападната, па…

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за…

(Видео) ДАЛИ ТРАМП ЌЕ ДОНЕСЕ МИР ВО…

Поранешниот претседател Доналд Трамп во средата предложи…