Димитров: Од досегашното искуство, не би се изненадил Бугарија да ги оспори резултатите од пописот

t

Поранешниот министер за надворешни работи Никола Димитров вечерва во дебатниот магазин „ClickPlus“ на ТВ21 посочи дека во иднина нема да го изненади доколку Бугарија ги оспори резултатите од пописот.

„Од искуството последниве две, три години, за разлика од искуството што го имаме со Грција, каде што знаевме секогаш кој се основните проблеми и барања од другата страна. Бугарија е еден вид подвижен таргет, некогаш Стразбур е важен, некогаш македонскиот јазик, некогаш историјата… Од Брдо самитот наваму уставен амандман за воведување на бугарската заедница во преамбулата. Во иднина нема да ме изненади да биде големо прашање и резултатите од пописот“, вели Димитров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На Бугарија и “снема” скоро 845.000 државјани…

Според податоците од последниот попис, за десет…

“Македонски” попис и во Хрватска: Им фалат…

Државниот завод за статистика ги објави конечните…

Јотова: Нема причина да го тргнеме ветото,…

Потпретседателката на Бугарија Илијана Јотова не гледа…

Спасовски открива дека МВР спречила хакерски напади…

„Ние сме прогласени од Русија за земја-непријател,…

Богоев ја нападна Левица: Кој ве плати…

Потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев смета дека…