Директорот на Фајзер бара годишно вакцинирање против корона наместо повеќе чести бустер дози

t

Алберт Бурла, главен извршен директор на Фајзер, во саботата рече дека годишната вакцинација против корона би била подобра од повеќе почести бустер дози.

Вакцината против корона на Фајзер се покажа како ефикасна против тешки болести и смрт предизвикани од варијантата омикрон, но помалку ефикасна во спречувањето на преносот на инфекцијата. Како што се зголемува бројот на случаи, некои земји ги засилија своите програми за вакцинација или го скратија интервалот помеѓу вакцините додека владите се борат да ја зајакнат заштитата.


Во интервју за израелски Н12 њуз, Бурла беше прашан дали да се даваат бустер дози на секои четири до пет месеци.

„Ова нема да биде добро сценарио. Она на што се надевам е дека ќе имаме вакцина што ќе треба да се земе еднаш годишно“, рече Бурла. „Еднаш годишно, полесно е да се убедат луѓето да го направат тоа. На луѓето тоа им е полесно да го запамтат“, додаде тој.

„Значи, од гледна точка на јавното здравје, тоа е идеална ситуација. Разгледуваме дали можеме да создадеме вакцина што го покрива омикрон и не заборава на другите варијанти и тоа би можело да биде решението“, рече Бурла. Бурла рече дека Фајзер може да поднесе барање за одобрување на нова, редизајнирана вакцина против омикрон и нејзино масовно производство, што е можно поскоро во март.

Повикувајќи се на три студии, американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) во петокот рече дека третата доза на вакцината иРНК е клучна во борбата против омикрон, обезбедувајќи 90 проценти заштита од хоспитализација.

Прелиминарната студија објавена во понеделникот од израелскиот медицински центар Шеба покажа дека четвртата доза ги зголемува антителата на уште повисоки нивоа од третата, но веројатно не е доволна за одбрана од омикрон. Сепак, сè уште се советува втора доза за ризичните групи, се вели во студијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковид амнестија: Во Русија нема да се…

Московските власти ќе престанат да бараат исплата…

Германија со одлична вест за гастербајтерите, се…

Германскиот министер за здравство, Карл Лаутербах денеска…

“Модерна” ќе произведува вакцина против мајмунски сипаници

Додека вирусот на мајмунски сипаници се шири во САД…

Интерес за вакцинација против Ковид-19 нема ама…

Доцнат детските вакцини против Ковид кои требаше…

Најден е клучот на коронавирусот? Белгиски научници…

Истражувачкиот тим ќе тестира глувци за да…