Доаѓа „Арктичка експлозија“ Британските метеоролози предвидуваат ледени дождови и поплави

t

Крис Ингланд, продуцент за временска прогноза за Скај Њуз, вели дека арктичкиот воздух ќе се шири низ поголемиот дел од Велика Британија во текот на следните неколку дена.

Додека снег падна во Хрватска и во западна Србија, метеоролозите во Велика Британија најавуваат „Арктичка експлозија“ во Европа која освен снег може да донесе и дождови и поплави. Се прогнозира дека ноќта меѓу петок и сабота во Шкотска се прогнозира дека температурите ќе се спуштат до минус шест степени, објави Телеграф.

– Доаѓа „Арктичката експлозија“. Пороен дожд и невреме се можни во северните региони, додека остатокот од земјата и Велс треба да останат суви – најави Ајдан Мек Гиверн од Бирото за метеорологија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Европол: Заканата од теpоpизам во Европа е…

Ризикот од терористички напади во Европа е…

Бајден откри колку американски војници има во…

Во Европа има неколку десетици илјади американски…

Орбан посеа паника во Европа?

Една недела пред состанокот на Европскиот совет…

Тис: Доколку избие војна во Европа, ќе…

Очајот во европските метрополи кога станува збор…