Добра вест: И Русија започува со производство за сопствен лек против Ковид-19

t

Министерството за здравство на Русија издаде одобрение до Федералната медицинска и биолошка агенција (ФМБА) за спроведување на третата фаза на тестирање на лек против коронавирусот „Мир-19“, според регистарот на лиценци за клинички испитувања.

Како што беше прецизирано, тестовите ќе се вршат во 11 медицински установи, а на нив ќе учествуваат 1.274 пациенти.


На 22 декември руското Министерство за здравство го регистрираше „Мир-19“, а лекот го разви Руската Федерална медицинска и биолошка агенција.

Наменет е за превенција и третман на коронавирус со инхалација или интраназална администрација.

Лекот го спречува размножувањето на вирусот и ги спречува најтешките форми на болеста, како што се пневмонија или синдром на акутен респираторен дистрес.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Паѓа одбраната на Северодоњецк: Нова група украински…

Четворица војници на вооружените сили на Украина…

(Видео) Падна Лиман – упориштето на украинските…

Упориштето на Доњецк падна во рацете на…

Уништени хеликоптери и воен транспортер, убиени повеќе…

92-ри ден од руската специјална операција во…

(Фото) Русите го покажаа “трофејот”: Какво НАТО…

Руската војска која го зазеде Лиман, меѓу…

Мила му е Украина ама помил му…

Најбогатиот човек во Украина, Ринат Ахметов вели дека планира…