Добро утро со Инфомакс: Зелен, црн и бел чај – кој кога се користи?

t

Чајот е еден од најздравите и најпопуларните пијалоци низ целиот свет со векови. Достапен е во различни вкусови, форми и видови. Познат е како еден од најздравите стимуланси и како едноставен и безбеден лек за борба против разни болести и нарушувања. Здравствените придобивки поврзани со пиењето чај се многубројни. Зелен, црн и бел чај – кој кога се користи?

Од сите видови чај, црниот, белиот и зелениот чај се лидери кога станува збор за здравствените придобивки. Најпознат вид на чај е дефинитивно црниот чај. Некои сè уште го нарекуваат индиски чај, а се наоѓа и под името руски чај. Црните чаеви често се збогатуваат со арома на јасмин и бергамот. Зелениот чај потекнува од Кина, каде е познат уште од античко време. Народната медицина веруваше дека зелениот чај ги лекува скоро сите болести, од главоболки, забоболки до ментални болести, како што е депресијата. Денес, лековитите ефекти на зелениот чај се научно докажани. Белиот чај спаѓа во групата на многу ретки зелени чаеви. Го доби името по белите лисја. Од белите чаеви, се издвојуваат чаевите „Паи му тен“ и „Сребрена игла“.

Секој од овие три вида чај има исклучителни и посебни лековити својства. Но, кој кога се користи?

Бел чај

Белиот чај е познат и како „еликсир на долговечноста и убавината“ и се смета за главна состојка во еликсирот на младоста. Богат е со антиоксиданти.

Тајната на лековитите својства на белите чаеви е во третманот на лисјата при берење и во нивната обработка. Ова не е изненадувачки затоа што доаѓа од истата билка како црниот и зелениот чај, но кога се преработува, белиот чај е најмалку обработен и со тоа задржува најмногу хранливи материи и други високо лековити материи и најмалку кофеин. Сето ова го прави најдобар, најсилен и првенствено најлековит чај во светот.

Најголемата моќ на белиот чај е во превенција од разни болести и во оваа област е незаменлив. Други лековити својства: исклучително добар во спречување на растот и ризикот од рак. Помага при срцеви заболувања, артритис, му помага на организмот во борба против вирусите и бактериите.

Белиот чај исто така го намалува осиромашувањето на еластинот и колагенот, поради што е особено познат и разликуван од другите групи чаеви. Може да го намали нивото на шеќер во крвта, да ги ублажи симптомите на дијабетес. Може да го релаксира телото што помага во намалување на стресот и го зајакнува телото. Значително ја намалува појавата на крварење на непцата и забен кариес бидејќи содржи флуор.

Исто така, многу помага при слабеење затоа што го забрзува метаболизмот. Го намалува холестеролот и помага во подобрување на артериската функција со што се намалува високиот крвен притисок. Затоа, значително ја намалува можноста за мозочен удар. Исто така, помага во заштитата на кожата од штетните ефекти на сончевите зраци и ги зајакнува коските. Во принцип, белиот чај го зајакнува имунитетот на целиот организам.

Зелен чај

Лековитите својства на зелениот чај се многубројни. Можеме да го наведеме следново: зајакнување на срцето и циркулаторниот систем, намалување на лошиот холестерол, забрзување на метаболизмот, регулирање на нивото на шеќер во крвта, давање чувство на ситост без вишок калории. Ја забавува метастазата на ракот, а исто така може да има и превентивен ефект.

Ги подобрува когнитивните способности (се смета за „заштитник на мозокот“). Исто така, може да помогне да се спречи Алцхајмеровата болест, да се зајакне имунитетот, да се спречи расипување на забите, да има добар ефект врз тенот и да се намали присуството на акни. Истражувањата покажуваат дека е добро да се пие зелен чај пред физичка активност бидејќи го стимулира согорувањето на дополнителните калории. Она што е важно да се додаде е дека зелениот чај нема несакани ефекти, освен несоница ако се консумира кратко пред спиење.

Црн чај

Црниот чај има и многу докажани лековити својства. Флавоноидите во црниот чај го намалуваат производството на штетен холестерол, а со тоа значително го намалуваат ризикот од мозочен удар и срцев удар. Се користи за смирување на главоболките, а исто така ги подобрува и менталните способности.

Понатаму, овој корисен пијалок помага при стомачни заболувања, се користи во дијабетес тип 2, камен во бубрег, губење на тежината кога се користи со други производи, а исто така ги намалува симптомите на Паркинсонова болест. Истражувањата докажаа дека црниот чај, благодарение на неговите богати антиоксиданти, го намалува и значително го забавува развојот на рак, а откриено е дека црниот чај ги намалува и хормоните кои предизвикуваат стрес.

Многумина користат црн чај за да се одвикнат од пиење кафе. Имено, црниот чај содржи најмногу кофеин од сите чаеви (од 2 до 4%). Црн чај поради неговите богати антиоксиданти, го забавува стареењето на кожата. Откриено е дека црниот и зелениот чај ги деактивираат вирусите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Арсовски до ВМРО-ДПМНЕ: Ако сте против…

Ако сте против Преспанскиот договор имате 80…

(Видео) ДКСК ОФОРМИ ПРЕДМЕТ ЗА МОЖНО ПРИКРИВАЊЕ…

ДКСК оформи предмет за Игор Јанушев и…

(Видео) Фатени со рачињата во медот: Кривични…

Кривична пријава по текст на Инфомакс Министерството…

Осудени фирмата и сопственикот кои го злоупотребија…

Познатиот микробиолог и актуелен советник во Советот…

(Видео) Африм Муча во живо за Инфомакс:…

Африм Муча, претставник на еден од синдикатите…