Објавено на:

Додик во негов стил: Попрво ќе исчезнат САД отколку Република Српска

t

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, денеска изјави дека сѐ што направија Бошњаците со срамната антисрпска резолуција за Сребреница е историско назадување и нема никаква врска со правдата или здравиот разум.
Единствено што успеаја да направат е да ги понижат сите несреќни жртви, особено Бошњаците и да ја погребаат БиХ, бидејќи ова е почеток на крајот.
Додик истакна дека резолуцијата за Сребреница нема да промени ништо, бидејќи во Сребреница немало геноцид и затоа нема негирање на нешто што не се случило.


Резолуцијата го зачука последниот клинец во ковчегот на Босна и Херцеговина


Изјавувајќи дека муслиманските политички претставници добро го знаат тоа, претседателот Додик во интервју за Срна рече дека Република Српска ништо не негира, туку ги отфрла лагите и невистините кои со години се исмеваат и врз кои муслиманите го граделе својот идентитет.


„Вчера бевме сведоци дека Генералното собрание целосно го загуби целиот кредибилитет и тоа можеше јасно да се слушне од пораките на бројни земји кои беа воздржани, кои одбија да гласаат и беа против овој циркус. Повеќе од пет милијарди од светското население одби да учествува во политизирањето на оваа тема и реши да остане настрана од таа лажна приказна Ова доволно говори за Генералното собрание, но и за муслиманите кои го слават фактот што 109 земји од вкупно 192 не гласаа за нивниот предлог“, рече Додик и праша што ќе се случеше ако обратно.
Тој нагласи дека оваа хистерија и антиуставни дејствија на Бошњаците го зачукале последниот клинец во ковчегот на Босна и Херцеговина.


„БиХ повеќе не постои. Тоа го гледаме од пораките на сите претставници на политичките муслимани. Еуфоријата и радоста што се најде таков документ во Генералното собрание зборува за тоа што тие сакаат и какви се нивните намери“, изјави Додик.
„Фактот дека политичките претставници на муслиманите, заедно со Германците и Американците, планираа да го уништат Дејтон никогаш нема да се оствари. Мирна разделба и сите среќни. Заедно нема и не можеме. Можеме да зборуваме само за одвојување и тоа е тоа. “, рече Додик.


САД ќе исчезнат побрзо од Република Српска


Запрашан да ја коментира најавата на американската амбасада дека отцепувањето или разединувањето на Република Српска не значи нејзина независност или крај на Босна и Херцеговина, туку крај на Република Српска, Додик рече дека иницијативата за мирно разединување што Српска ќе ја поднесе до БиХ е легална и легитимна и дека нема да биде спречена од американското незадоволство и бесот на фрустрираниот амбасадор Мајкл Марфи.
„Сосема е легитимно што Република Српска предлага, а ние ќе предложиме, договор за мирно раздружување. Се чини дека ако се разбудат и видат нешто што доаѓа од Република Српска, би помислиле дека тоа е отцепување“, рече Додик.
Тој оцени дека постои изопачен начин на размислување кај странците и повторно укажа на лагите кои го придружуваат процесот во однос на усвојувањето на резолуцијата, со оглед на постоењето список од околу 90 Бошњаци кои се живи, а чии имиња се врежани на самите спомен-плочи во Поточари и Воде како жртви.
„Тоа е очигледна измама за Сребреница. Тие сега сакаат да ја покријат таа приказна со тврдењето дека Република Српска ќе исчезне. САД ќе исчезнат побрзо од Република Српска“, рече Додик.
Американците, вели тој, само шират лаги за да ја оттргнат приказната од дебаклот во Генералното собрание на ОН и начинот на организирање на седницата и затоа прибегнуваат кон закани.
„Не удостоија да реагираат на очигледното прекршување на Уставот кога станува збор за покренување иницијатива во Генералното собрание, а сега ќе се заканија на иницијативата што ја покрена Република Српска. Па, нема да можат“, рече Додик.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…

Камала Харис најави нова помош за Украина…

Потпретседателката на САД, Камала Харис денеска најави…

Бајден ја продолжи уредбата за вонредна состојба…

Во изјавата објавена на веб-страницата на Белата…

Постојаната претставничка на САД во НАТО ѝ…

Самитот на НАТО во јули во Вашингтон,…

Вучиќ: Ќе ѝ одговорам на Америка!

Српскиот претседател Александар Вучиќ во понеделникот вечерта…