(Документи) Луј Витон надградено и проширено: Скaндалозен избор на кандидати за Академија за судии и јавни обвинители 

t

Скандалозен избор на кандидати за Академија за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ во конечната ранг листа за слушатели на почетна обука како седма генерација на Академијата, дознава Вечер

Од 643 пријавени апликанти, Академијата избра 60 кандидати, а таму меѓу другото може да се забележат индиции на непотизам и можно партиско влијание од страна на СДСМ и актуелната власт.


Така дел од избраните кандидати кои за некоја година ќе треба да раздаваат право се:

ТИРЗ Тетово ќе произведува електрична енергија преку фотонапонска централа

Јанез Јанша позитивен на ковид-19

Драган Јосифовски, син на обвинителката Елизабета Јосифовска од фамозното СЈО која стана позната по доделените скандалозни бонуси и по тоа што си ја вработи ќерката токму во СЈО.

Билјана Смаќоска, ќерка на Гордана Смаќоска, која е обвинител во организиран криминал и ја заменуваше Вилма Русковска на рочишта за случајот Рекет

Билјана Иванова, снаа на Цветанка Иванова која беше пратеник од СДСМ од 2002 до 2014 година, активна за време на протестите на Шарена револуција и генерален секретар на Собранието на предлог на СДСМ

Зоран Здравев, син на Киро Здравев, Претседател на судски совет кој гласаше за разрешување на судијата Панчевски

Иван Колевски, син на Ацо Колевски, претседателот на Советот на јавни обвинители,

Барлет Џафери, син на Талат Џафери, долгогодишен функционер на ДУИ и претседател на Собранието во неговиот последен мандат

Кирил Георгиев, син на Наќе Георгиев, судија во Врховен суд, чија сопруга е јавен обвинител во Јавното обвинителство во Струмица.

 

Извор Вечер

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Скандал: Се подготвуваат нови судии и обвинители,…

Се уште не е решена истрагата, и…

Државното правобранителство поднесе кривични пријави против двајца…

Државното правобранителство поднело кривична пријава против двајца…

Поранешни обвинители на СЈО осомничени дека „злосторнички…

Државното правобранителство поднело кривична пријава против двајца…

Ќе се формира регионална академија за сајбер…

Американскиот универзитет на Европа – ФОН во…

Василевска: Изборот и кандидатурите за уставни судии…

Како законодавен дом и како народни претставници…