Објавено на:

(Документи) 3aбeгана работа – државата му се зakaнува: И да пoбeдиш пак ќе те уaпcиме

t

Министерството за внатрешни работи на Австралија до судот достави одговор од 13 страници пред рочиштето со Новак Ѓоковиќ, кој се бори против депортацијата. Австралија изјави дека планира повторно да го приведе Новак, дури и ако српскиот тенисер победи на суд.

Ден откако адвокатите на Ѓоковиќ поднесоа документација од 35 страници до судот, објаснувајќи зошто на српскиот тенисер му била одземена визата за влез во Австралија спротивно на правилата.

Министерството за внатрешни работи, кое ќе ја води судската битка против Ѓоковиќ во понеделник во 10 часот, а на полноќ по српско време има јасен став.

Во заклучокот се наведува дека без размислување ќе го вратат Ѓоковиќ и најверојатно ќе го вратат во притвор за мигранти во хотелот Парк во Мелбурн, доколку во понеделник ги добие на суд.

„Доколку судот одлучи да го ослободи подносителот на жалбата, бараме од судот да даде јасна изјава дека одлуката нема и не може да важи го спречи Комонвелтот повторно да го уапси, и покрај одлуката за промена на визното ослободување. Судската одлука за ослободување не го спречува повторното апсење доколку постои овластување за тоа. Подвлекувањето на ова во одлуката на судот не е строго неопходно, но би помогнало да се избегне каков било сомнеж за наведеното во претходната реченица“, се наведува во судските документи поднесени од државата Австралија.

Другиот клучен дел од одговорот на Австралијците е оној кој објаснува зошто од нивна гледна точка оправдано му била укината визата на Новак.

„Не постои такво нешто како обезбедување дека со сигурност ќе влезете во Австралија некој што не е државјанин на Австралија. „Австралија, како суверена држава, го задржува правото да биде единствената што ќе одлучи кој да пушти на нејзина територија“, се додава во документот.

Да потсетиме, судијата задолжен за овој случај претходно во текот на денот го одби барањето на Министерството судењето да се одложи за среда.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Монструозно: Таткото на Вања направи ЛАЈК со…

Таткото на Вања попладнево e донесен во…

Судот на ЕУ ја одобри забраната за…

Владините канцеларии можат да забранат верско облекување,…

Зеќири се расплака во завршните зборови на…

Во завршните зборови на судењето против поранешниот…

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Приведен скопјанец, во неговото возило пронајдени девет…

Полицијата денеска попладне околу 17 часот на…