Документ на ЦИА од 1945-та година: Ванчо Михајлов бил потрчко на германските нацисти и една од нивните врски со профашистичка Бугарија

t

Се уште не стивнале реакциите од помпeзното отворање на бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ во Битола, на социјалните мрежи се уште се објавуваат реакции и документи за ликот и делото на патронот на клубот, наводно требаше „пријателски да ги поврзе Бугарија и Македонија“.

Американски разузнавачки документи на ЦИА од 1945 година се појавија на социјалните мрежи во кои Иван Ванчо Михајлов е опишан како потрчко на германските нацисти и една од нивните врски со профашистичка Бугарија.


Бугарскиот клуб и ликот на Ванчо Михајлов, кои треба да ни ги отворат патиштата кон ЕУ, преку Бугарија, не кореспондираат со вистината и не придонесуваат за тоа што Бугарија го бара од Македонија, да се бришат фразите „фашисти и окупатори“ од спомениците и учебниците во Република Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев: И Борис Џонсон даде оставка, уште…

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев повика и…

Брнабиќ: Отвараме посебна инфраструктура за борба против…

Српската премеирка Ана Брнабиќ свечено го стави…

И на Шанац му пукна филмот: Ако…

Не сум во Македонија и душата ми…

Нема најава за нова средба на работната…

Работната група на политичките партии за францускиот…