Донев: Постои притисoк врз македонската комисија, продолжува политиката на Заев по секоја цена да се реши се

t

Притисок очигледно дека постои од наша страна притисок врз историската комисија, додека бугарската страна се координира со нивното министерство за надворешни работи и таму нема притисок затоа што Бугарија има јасни позиции, изјави за „Што не е јасно“ на Алфа телевизија.

– Дека врз македонската комисија се врши притисок тоа е очигледно. Прво има прашања кои не може да се брзаат, треба време. Но не јасно за што разговараме. Во договорот стои да се разговара за заедничко одбележување настани и личности што ги поврзуваат двата народи, а не за ревизија на целата македонска историја. Меѓутоа како и зошто е прифатено да се разговара за целата историја е прашање, истакна Донев.


Според него многу работи се нелогични во проблемот со Бугарија, во ред е да се затворат некои проблеми, но ваков однос е неразбирлив.

– Политиката на Заев дека мора да се реши по секоја цена и идејата дека сме ист народ очигледно дека и понатаму продолжува, рече тој.

Во однос на изјавите на екс министерот Димитров, Донев вели дека тоа не е изненадување, се познава по изјавите дека министерот Османи е попуслив.

– Беше прашање на време кога ќе се покаже дека македонската страна е попуслива и дека цело време се поклонува пред Бугарите, потенцира Донев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сефте победа на македонските одбојкари за убедлив…

Во својот прв настап одбојкарската репрезентација на…

Дендиас најави нова инвестиција: Грчка компанија ќе…

Економската размена помеѓу Македонија и Грција во…

Бугарска солидарност: Украинските бегалци ќе мора да…

Десетици илјади украински бегалци кои се во…

Пендаровски заинтересиран за Роналдо, ги пофали македонските…

Денеска во Давос, претседателот на Република Македонија,Стево…

Битиќи ја информирал Мелсом: Македонија е вистинска…

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија…