Објавено на:

Доњецк: Украина планира офанзива на Донабс, имаме право да побараме воена помош од Русија

t

Украинскиот Генералштаб го заврши изготвувањето на офанзивната операција во Донбас, изјави заменик началникот на Народната милиција на самопрогласената Народна Република Доњецк, Едуард Басурин, повикувајќи се на разузнавачки информации.

„Ситуацијата во Донбас се уште е тензична и има тенденција кон натамошна ескалација. Според податоците на нашата разузнавачка служба, украинскиот Генералштаб завршил со изработка на план за офанзивна операција во Донбас. Веќе најавивме нејзина подготовка“, изјави претставникот на Народната милиција.

Според него, оваа недела треба да се одржи состанок под раководство на началникот на Генералштабот на вооружените сили на Украина со учество на командантот за операции на Здружените сили на Украина и командантот на оперативно-тактички групи. Север“ и „Исток“.

„Овој план треба дополнително да биде одобрен од Советот за национална безбедност и одбрана на Украина. – Разузнавачките агенти на Народната милиција на ДНР продолжуваат да ги снимаат активните дејствија на непријателот во создавањето ударни групи и подготвувањето за офанзивни операции, објасни Басурин.

Тој додаде дека Киев има намера да ја пренесе механизираната бригада во Донбас.

„Според информациите што ги имаме, во блиска иднина 14-та специјална механизирана бригада на вооружените сили на Украина ќе биде испратена од постојаната база во регионот Владимир-Волин во т.н. операции на заедничките сили“, додаде тој.

Зголемување на интензитетот на летовите на украинските беспилотни летала забележале и Дирекцијата на Народната милиција на контактната линија во Донбас.

„Веруваме дека Оперативната команда на здружените сили на овој начин се обидува да ги извиди нашите позиции на првата линија на одбраната, во рамките на прецизирање на цели и подготовка за нивно гаѓање“, посочи Басурин.
Тој потсети дека извидувањето и употребата на беспилотни летала е директно кршење на пакетот дополнителни мерки за почитување на примирјето.

Басурин истакна дека ДНР го задржува правото да бара воена помош, вклучително и од Русија, во случај на дополнителни испораки на оружје за Украина.

„Ги повикуваме западните земји и меѓународните организации кои ја финансираат украинската агресија на Донбас да ја прекинат испораката на смртоносно оружје и да го принудат Киев да се придржува до договорите од Минск. „Доколку овие испораки продолжат, го задржуваме правото да се обратиме до Руската Федерација и други земји за воена и воено-техничка помош“, нагласи полицискиот претставник.

Од своја страна, прес-службата на Народната милиција на самопрогласената Луганска Народна Република објави дека украинските безбедносни сили го распоредиле противвоздушниот ракетен систем „Оса“ во близина на градот Попаснаја, кој го контролира Киев во близина на контактната линија во Донбас.

Прекршувајќи ја третата точка од дополнителните мерки, непријателот продолжува да распоредува оружје и воена опрема во населените места на територијата под контрола на Украина“, посочи претставникот на Народната милиција.
Конфликт во Донбас

Во април 2014 година, украинските власти започнаа воена операција против Народните републики Донецк и Луганск, кои прогласија независност по државниот удар во Украина во февруари 2014 година. Киев не ги признава DNR и LNR и ги смета териториите на двете републики окупирани и бунтовнички сили терористи.

Прашањето за решавање на ситуацијата во Донбас, меѓу другото, се разговара и на состаноците на контакт групата во Минск, која од септември 2014 година усвои три документи кои ги регулираат чекорите за деескалација на конфликтот. Сепак, и по договорот за примирје меѓу конфликтните страни, се уште има размена на оган.

На 27 јули 2020 година, во Донбас стапија на сила дополнителни мерки за обезбедување примирје. Договорот вклучува забрана за секаков вид оган, распоредување тешко оружје, офанзивни и диверзантски дејствија и предвидува дисциплинска одговорност за прекршување на договорот. Конфликтните сили исто така не треба да користат дронови на линијата на контакт, а инженерската опрема на позицијата е забранета. Се очекува дека примената на мерките ќе обезбеди целосен прекин на огнот во Донбас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Фајненшл Тајмс: Земјите на ЕУ го разгледуваат…

Со оглед на тоа што Унгарија е…

Борел: Помошта за Украина останува блокирана

Министрите за надворешни работи на Европската унија…

Арестович: Време е за мировни разговори

Алексеј Арестович верува дека култивираната личност „херој“…

Велика Британија ќе ја обезбеди Украина со…

Британското Министерство за одбрана планира да ѝ…

Подољак: Потребна ни е подобра пропаганда за…

Михаил Подолијак се осврна на видеото на…