Објавено на:

Драматично: Снимен моментот кога руските борбени авиони биле во близина на Обединетото Кралство

t

Драматично видео денес го откри моментот кога борбените авиони на РАФ Тајфун придружувале квартет руски авиони во близина на брегот на Шкотска, откако тие се упатиле кон воздушниот простор на Обединетото Кралство над Северното Море.

Тајфуните беа прескокнати од Лосимут во Мореј откако два руски бомбардери Ту-95 Беар Х и два поморски патролни авиони Ту-142 Беар Ф беа следени од РАФ во близина на „областа на интерес на ОК“ над Северното Море.

По неколкуминутен судир во воздухот вчера попладне, тие беа придружувани без да влезат во воздушниот простор на ОК – инцидентот се случи само неколку часа пред да зборуваат рускиот претседател Владимир Путин и Борис Џонсон.

Руската снимка ја нагласува мисијата што дојде веднаш по враќањето на Џонсон од посетата на Киев во вторникот и пред тој да го предупреди лидерот на Кремљ вчера дека нападот врз Украина би бил „трагична погрешна пресметка“.

Британскиот авион со висока готовност полета од Лосимаут откако беа добиени предупредувања за влезните руски авиони. Силите за брза реакција беа придружувани од авион на РАФ Војаџер за полнење гориво од Бриз Нортон.

Тие ги пресретнаа и ги придружуваа руските авиони подалеку од воздушниот простор на ОК во инцидент што се случи во исклучително тензично време во односите меѓу Обединетото Кралство и Русија. Тајфуните летаа во непосредна близина на рускиот авион, кој навлезе во воздушниот простор познат како „област на интерес“ на ОК, што не е исто како и суверениот воздушен простор на ОК.

„Областа на интерес“ е подалеку од Британските острови и вклучува меѓународен воздушен простор, но ОК е одговорна за нејзино полициско управување и обезбедување услуги за контрола на воздушниот сообраќај. Иако таквите операции не се невообичаени, тајмингот на инцидентот на денот кога премиерот и г-дин Путин разговараа во телефонски разговор му даде дополнително значење.

Додека тензиите продолжија да се зголемуваат со повеќе од 100.000 руски војници сега насобрани на границата со Украина.

https://www.dailymail.co.uk/news/article-10471523/Moment-RAF-jets-kept-Vladimir-Putins-bomber-check.html#v-6089623041762804045

https://www.dailymail.co.uk/news/article-10471523/Moment-RAF-jets-kept-Vladimir-Putins-bomber-check.html#i-fcb8864dc24f1a28

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…

Руските нуклеарни подморници испукаа „Калибри“ и „Гранит“…

Нуклеарните подморници Северодвинск и Орао од руската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…