Д-р Даниловски: Пикот од омикрон сојот допрва доаѓа

t

Епидемиологот, д-р Драган Даниловски смета дека пикот на новозаразени во овој ковид-бран, во кој доминира омикрон-сојот, би достигнал врв токму крајот на јануари и почетокот на февруари.

Сепак смета дека бројката на новозаболени во текот на 24 часа нема да биде повисока од 4.500.

-Колку и да изгледа драматично растот на бројките, тоа беше за очекување. Ако продолжи сегашново темпо, кое што веќе се намалува, до врвот ќе стигнеме некаде кон крајот на јануари или почетокот на февруари, со не повеќе од 4.000-4.500 регистрирани случаи на дневно ниво. Но тоа е само врв на леден брег. Реалната бројка е многукратно повисока, посочува тој за Нова Македонија.

Според него, време е да се соопштува само бројот на хоспитализираните, зашто сега е важно да се води сметка болниците да не ни се претрупаат и, секако, бројот на починатите.

-Овој последниов бран сѐ уште се должи на делта. Тој е во опаѓање. Очекувам за недела-две да почнеме да броиме смртни случаи од омикрон, кои дефинитивно ќе бидат помалку, заклучува епидемиологот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вулин се сретнал со Шојгу: Рускиот министер…

Доскорешниот директорот на Безбедносно-информативната агенција на Србија,…

Вулин се сретнал со Шојгу: Рускиот министер…

Доскорешниот директорот на Безбедносно-информативната агенција на Србија,…

Ковачевски во работна посета на Брисел на…

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар…

Ахмети на средба со евроамбасадорот Гир во…

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ),…

Бајден: САД се приближуваат кон крајот на…

Рускиот претседател Владимир Путин „заработува“ со тоа…