Д-р Даниловски: Сите ќе го прележиме вирусот, а за шест месеци тој ќе биде „питомо маче“

t

Епидемиологот д-р Драган Даниловски на синоќешното гостување во емисијата „Клик плус“, изјави дека коронавирусот е во паника, а за шест месеци ќе биде „питомо маче“, а ноктите ќе му се истапат и тој ќе битисува одредено време како ендемски жител меѓу нас.

Тој вели дека сите луѓе ќе го прележат вирусот.

– Вирусот е во паника, апсолутно веќе не важи ни вакцината, сите ќе го поминеме, за очекување е дека за околу шест месеци тој ќе се сведе на „питомо маче“, ноктите ќе му се истапат и тој ќе битисува одредено време како ендемски жител меѓу нас – кажа д-р Даниловски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претседателката Сиљановска Давкова ќе ги прими поглаварите…

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ќе ги…

БЕЛГИСКИ СУД: На 17 мај рочиште за…

Основниот суд во белгискиот град Лиеж за…

Македонките се мажат најмлади во регионот, на…

Жените во Македонија најмлади стапуваат во брак…

ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСА И СО…

Пратениците денеска го изгласаа Изборниот законик, со…

Исчезна 14-годишната Ринеса: Ако имате било каква…

Новинарот Фуркан Салиу, објави дека е исчезнато…