Д-р Пановски: Распустот да се продолжи за две недели, потоа учениците без маски на училиште

t

Микробиологот д-р Никола Пановски во гостувањето на Канал 5 истакна дека земјава досега немала стратегија како да се справи со пандемијата, а сега е веќе доцна да се смислуваат нови стратегии. Според него, зимскиот распуст на учениците треба да се продолжи за две недели, а потоа децата да тргнат на училиште без маски.

„Не бидува после свадба тапани. Затоа, како што досега функционираше Комисијата за заразни болести, така нека продолжи и во иднина. Оти, во спротивно, ќе направи штета преку носење небулозни мерки како што беше носењето маска на отворено. Добро би било ако сега можат да го скратат периодот на изолација, а уште една многу важна работа што треба да се направи е да се повлечат ковид-сертификатите. Ние треба да бидеме први во светот што ќе ги повлечеме сертификатите кои се голема глупост, немаат никаков ефект и никако медицинско оправдување. Ако не можеме да помогнеме со рестриктивни мерки, тогаш треба да направиме олеснителни мерки. Тргнете ги сертификатите и одложете ја училишната година за две недели, а потоа децата да тргнат на училиште без маски на лицата“ изјави д-р Пановски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

Родителите ја бојкотираа наставата: НЕ САКАМЕ децата…

Родителите на учениците од ООУ „Тодор Јанев“…

Ковачевски: ДПМНЕ го кочи европскиот пат на…

Одговорноста има име и презиме, тоа е…

СТРАШНО: Ученици од Хрватска фотографирани како користат…

За време на неодамнешната посета на Вуковар,…

Тетовските основци се дрогираат и проституираат, да…

Во тетовските училишта се продава  и консумира…