Дeтeктиpaн прв случај на сојот Омикpoн во Македонија- еве ги деталите

t

Министерството за здравство информира дека во Македонија, денеска е детектиран првиот случај на сојот Омикрон на вирусот SarsCoV2.

Секвенционирањето е направено во приватната болница Жан Митрев во Скопје, кај маж кој во земјава допатувал од Велика Британија. Станува збор за реинфекција, односно пациентот во јануари 2021 година ја имал прележано болеста и тогаш бил асимптоматски.


По прележувањето на болеста, пациентот примил две дози од вакцината Фајзер. По втор пат позитивен тест на Ковид 19 има од пред 2 дена, по што е потврдено дека е сојот Омикрон. Во моментот пациентот има лесна клиничка слика и се лекува во изолација во својот дом.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Докиќ открива зошто кашламе без пpecтан: Антителата…

Пациентите коишто ќе го прележат омикрон сојот…

Петков: Оваа работа ќе го замени национализмот

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои…

Кризниот штаб одлучи: Пократка изолација за заболените…

Втора седница на Главниот координативен кризен штаб…

Петровска: АРМ се подготвува за вклучување во…

Позициите на нашата држава по однос на…