Еве каде утрово има најмногу снег – најстудено било во Битола и Берово со невообичаена температура за третиот ден од годината

t

Најмногу снег утринава има на Попова Шапка, каде се измерени 27 сантиметри, а потоа во Маврови Анови – девет сантиметри.

Најстудено утрово било во Битола и во Берово со измерени минус три степени Целзиусови и во Скопје-Петровец, Тетово, Струмица и Демир Капија со измерени минус два степени. Во Куманово и во Дебар измерен е минус еден степен. Најтопло било на Попова Шапка, каде се измерени пет степени Целзиусови.

Како што информира УХМР, во ноќните часови времето беше претежно ведро или со мала облачност. Утрово во поголем дел од земјава е сончево со мала облачност, но по одделни котлини има појава на магла.

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Претпладне по одделни котлини ќе има појава на магла. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Температура ќе достигне од 12 до 17 степени.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност, кон крајот на денот со слаб ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне 13 степени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најстудено е во Берово и Крушево, а…

На Попова Шапка попладнево е најстудено, минус…

Снег и нови минусни температури од утре!

УХМР соопшти дека утре времето ќе биде…

Доаѓа „Арктичка експлозија“ Британските метеоролози предвидуваат ледени…

Крис Ингланд, продуцент за временска прогноза за…

Ковачевски: ДПМНЕ го кочи европскиот пат на…

Одговорноста има име и презиме, тоа е…

Социјалните мрежи горат по вчерашното реми: Од…

Социјалните мрежи вријат откако Македонија вчера ѝ…