Европа скапо плаќа за лековерноста: Зошто американскиот течен гас не може да го замени рускиот гас „од цевка“?

t

Европејците со месеци купуваа гас по високи цени, плаќајќи ја цената за малите залихи пред зимската сезона, отсуството на долгорочни договори со Русија, но и затоа што лековерно веруваа во тврдењата на Америка дека рускиот гас „од цевки“ може да биде заменет со американски течен гас.
Русија испорачува околу 175 милијарди кубни метри годишно на Европа. Каде да се добијат такви количини што можат да го заменат рускиот гас? Тоа во моментов не е можно. Секој што вели поинаку, мами, вели за Спутник Игор Спушков, експерт на Фондот за национална енергетска безбедност.

Енергетската ситуација во ЕУ се влоши на крајот на 2021 година. Цената на гасот во Европа скокна за 39 отсто од 15 на 22 декември, а на 21 декември достигна историски максимум од 2.190,4 долари за илјада кубни метри.

Јушков објаснува дека европските земји играле на картата на краткорочни договори за набавка на гас, сметајќи дека секогаш ќе има доволно понудувачи и дека дополнителни количини гас може лесно да се набават на самото место. Во исто време, вели тој, САД ги убедиле дека лесно ќе најдат замена за рускиот гас.

Гасната криза беше поттикната и од последната ескалација на тензиите во односите меѓу Русија и Западот околу Украина. Во светлината на таа криза, Соединетите Држави ги убедија Европејците да не се плашат од недостигот на енергија и слободно да преземат остри санкции кон Русија, ветувајќи им дека ќе им најдат уште еден гас. Сепак, вели Јушков, Европа треба да разбере дека е невозможно да се најде друг гас.
„За да се замени рускиот гас без никакви последици, неопходно е да се произведе исто толку нов гас и да се испорача. Американците наведуваат дека ќе го пренасочат катарскиот гас во Европа, од Нигерија и Алжир, но и двајцата делумно доаѓаат во Европа. Доколку целосно се пренасочат кон Европа, во Азија би имало недостиг и раст на цените. Бидејќи добавувачите на течен природен гас се економски ориентирани, сосема е природно гасот најмногу да оди во Азија, бидејќи таму може да се заработи повеќе. Значи, рускиот гас не може да се замени дури и ако тоа се прави три до четири години“, вели експертот.
Рускиот вицепремиер Александар Новак исто така смета дека Европа не може целосно да го замени рускиот гас „од цевката“ со течен гас.
„Експертите ги предупредуваат Европејците да не играат на картата на течен гас, бидејќи тој не може да го замени снабдувањето со руски гас. Но, дури и делумното откажување на Европа од рускиот гас во корист на течен природен гас може да биде причина за нов бран гасна криза во Азија“, вели Новак во написот за магазинот „Енергетска политика“.

Објаснувајќи ги постојано високите цени на гасот во Европа, Игор Јушков забележува дека ситуацијата на европскиот пазар на гас е и резултат на севкупната политика на ЕУ во енергетскиот сектор, што доведе до тоа гасот сега да биде скап.
Меѓу другото, земјите ги советуваа своите компании дека не е неопходно да се инвестира во проекти за нафта и гас, бидејќи тоа на некој начин предизвикува емисии на стакленички гасови.

„Производството во Европа сега значително опаѓа бидејќи никој не инвестира во негово одржување. Како резултат на тоа, тие стануваат сè позависни од увоз. Од друга страна, кога станува збор за обновливите извори на енергија, во 2021 година немало ветер во Европа, а никој не ги осигурал ветерниците. Како резултат на тоа, имаше недостиг на енергија . Исто така, треба да се забележи дека ЕУ цедеше јаглен, принудувајќи ги компаниите да затворат такви електрани на јаглен . Затоа, сложената политика на ЕУ, цедењето на гасот, како и состојбата на спот-пазарот резултираа со високи цени“, наведува соговорникот.
Сепак, властите на европските земји постојано ја обвинуваат Русија дека предизвикува енергетска криза и дека Гаспром ја зголеми цената на гасот. Според Јушков, никој не се прашувал дали најголемиот производител на гас во Русија и во светот навистина може еднострано да ги зголеми цените.
Како што објаснува експертот, Гаспром не може да го направи тоа бидејќи цената се одредува според формулата напишана во договорот. Овде не стануваше збор ни за отфрлање на долгорочни договори, туку за тоа што Европа наметна одредена цена во самите договори.
„Да беше зачувана формулата за формирање на цените на гасот и нафтата од порано, Европа сега ќе купуваше руски гас по цена од 300-400 долари за 1.000 кубни метри. „Но, сега, според новите правила, Гаспром е принуден да продава енергија по цена од 800-900 долари за 1.000 кубни метри, бидејќи така е структуриран договорот“, објаснува Јушков.

Соговорникот наведува и други причини кои довеле до поскапување на бензинот: претходната зима беше многу студена и долга. Европа излезе од грејната сезона со уништени магацини. А земјите што требаше да складираат во текот на летото за почеток на новата грејна сезона не брзаа да го купат, додека цената на гасот постојано растеше.
Сите шпекулираа дека цените на енергенсите ќе паднат и чекаа да се случи тоа за да продолжат да купуваат гас. Мислеа дека до зима ќе можат да набават онолку колку што им треба, но времето стануваше сè пократко.
„Вака ја дочекаа зимата со празни магацини“, рече Јушков, истакнувајќи дека европските земји биле принудени да купуваат гас поради сопствената неодговорност и погрешните совети од Европската комисија и САД, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков . повеќе од тоа”.
Според експертот, фактот што потрошувачката во Европа генерално расте, доведе и до пораст на цената на гасот. Сега е врв на потрошувачката на енергија што тлее.
„Во исто време, побарувачката во Азија растеше додека Кина ја обновуваше својата економија. Според тоа, целиот ЛНГ отиде од Европа во Азија и се појави неговиот недостиг. Значи, сето тоа доведе до фактот дека цената на гасот на истите тие спот-пазари поскапе, а со тоа и се покачи неговата цена“, наведува експертот.

Според Јушков, затоа звучат бесмислени тврдењата дека Русија е виновна за скапиот гас. Тој додава дека ваквите обвинувања се слушаат пред се од политичарите, додека ниту една трговска компанија не кажала такво нешто. Исто така, нема пример дека Гаспром не исполнил ниту една од обврските од договорот.
„Ако потрошувачот не може да си дозволи да купува енергија по толку високи цени, неговата потрошувачка паѓа. Ваквата состојба не е добра ниту за Русија, бидејќи може да продава повеќе гас, но поради високите цени потрошувачката е намалена“, наведува експертот.
Тој наведува и податоци кои покажуваат дека во првата половина од годинава, кога цените се уште биле прифатливи, биле испорачани 100 милијарди кубни метри. Да не се намали потрошувачката поради високите цени, Гаспром ќе постигнеше светски рекорд и ќе испорачаше повеќе од 200 милијарди кубни метри гас на европскиот пазар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…

(Фото) Воздухот во Македонија најзагаден во цела…

Европа се соочува со „тешка криза во…

Мејер: САД, ЕУ и партнерите инвестираа милиони…

 Претставници на 36 јавни претпријатија од Скопскиот,…