Европскиот суд ја прифати жалбата на разрешената судијка Лидија Неделкова

t

Европскиот суд за човекови права ја прифати жалбата на поранешната судијка и претседателка на Врховниот суд, Лидија Неделкова, која оправдано се жали за разрешувањето од судиската функција.

Во оформениот предмет ќе се преиспитува законитоста на нејзиното разрешување од Судскиот совет, кој ваква одлука донесе минатата година.

Неделкова верува дека се повредени нејзините права и е незаконски разрешена, а преиспитување на ваквата одлука можеше само во Европскиот суд за човекови права.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Монструозно: Таткото на Вања направи ЛАЈК со…

Таткото на Вања попладнево e донесен во…

Судот на ЕУ ја одобри забраната за…

Владините канцеларии можат да забранат верско облекување,…

Зеќири се расплака во завршните зборови на…

Во завршните зборови на судењето против поранешниот…

Судијката Снежана Манев избрана за претседателка на…

Судскиот Совет денеска ја избра судијката Снежана…

Амнестија за најблиските луѓе на Мицкоски: „Пресврт“…

Постапката е запрена поради сменети искази на…