Објавено на:

Еден од најблиските луѓе на Путин: Со Украина, Американците сакаат да ја потчинат цела Европа, а потоа следува вооружен конфликт со Кина

t

Надежите дека лошите односи меѓу Москва и Вашингтон може да се подобрат се малку веројатни во моментов, тврди врвен руски политичар, истакнувајќи дека само кога ќе се воспостави нов светски поредок, ќе се намали конфликтот помеѓу двете држави.

Говорејќи во дел од интервјуто за Ukraina.ru претходно оваа недела, Алексеј Пушков, близок соработник на претседателот Владимир Путин, кој претходно беше претседател на Комитетот за надворешни работи на Државната дума, го кажа своето мислење за моменталната динамика на моќ на светската сцена .

„САД се хегемон кој постепено ја губи својата позиција во светот“, тврди тој. „Тие претрпеа многу сериозен пораз на Блискиот Исток, ја загубија Сирија, ја загубија битката за Авганистан, беа принудени да ги повлечат речиси сите свои војници од Ирак на крајот на 2021 година“.

Според рускиот сенатор, американските властодршци „се обидуваат да го задржат своето доминантно влијание имајќи конфликти истовремено со Русија и Кина, иако со различен степен на интензитет“. Пушков истакна дека тоа создава нервозна средина и во Америка и во остатокот од светот.

„САД повеќе не не третираат како секундарна сила“, објасни тој. „Тие не третираат како најголема сила, поради тоа ја наведуваат Русија, а не Кина, како еден од главните проблеми со кои се соочува администрацијата на Бајден во 2022 година“. Пушков предупреди дека тоа ќе биде „година на криза меѓу Вашингтон и Москва“.

„Како што јас разбирам, тие сега сакаат да го решат „рускиот проблем“, односно да ја потчинат практично цела Европа, туркајќи ја Русија до нејзините периферии“, рече тој. „Ова е токму она за што им треба Украина. Следната фаза ќе биде политичка, па дури и воена конфронтација со Кина.

Пушков додаде дека американската политичка и финансиска елита „верува дека тие се единствените кои можат да управуваат со светот“ и дека немаат намера да дозволат некој друг да го преземе кормилото. „Значи, додека не се воспостави нов светски поредок во кој САД се послаби и нивната улога е намалена, ние ќе бидеме во повеќе или помалку акутен политички конфликт со нив.

Неговите забелешки доаѓаат во време на сè потензичен судир меѓу Истокот и Западот, при што високи американски функционери ја обвинија Москва за акумулирање трупи и опрема во близина на украинската граница пред инвазијата. Минатата недела, Бајден се закани дека ќе го казни рускиот претседател Владимир Путин со санкции какви што „никогаш не видел“ во случај на упад во Украина, за кој Кремљ постојано негираше дека има какви било планови.

Портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, предупреди на потег како овој претходно овој месец, наведувајќи дека „наметнувањето санкции против шефот на државата и против лидерот на Русија … е мерка што може да се спореди со прекин на односите“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЗНАМ откри кои ќе бидат новите министри…

Игор Филков, роден во 1979 година, е…

Земјотрес вечерва почуствуван во Македонија

Земјотрес со локална магнитуда од 2,4 степени…

Насилство: Жена крвнички нападната од својот сопруг,…

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе…

Германците СЕ ЗБОГУВАА СО РУСКИОТ ГАС?

Најголемиот германски снабдувач со гас Унипер објави…

КИНА ПРЕД САД: Продадени повеќе кинески отколку…

Минатата година за прв пат кинеските автомобилски…