Објавено на:

Единствен начин се избегне вojната помеѓу Русија на Запад е Русија да влезе во НАТО?

t

Западот треба да го промени својот однос кон Русија, па дури и да и даде можност да влезе во НАТО за да избегне воен конфликт, изјави за „Афтенпостен“ пензионираниот норвешки генерал-полковник Роберт Мод.
Во напис за норвешки весник, тој ги критикуваше САД и нивните сојузници за нивната антируска политика по распадот на Советскиот Сојуз. Според генералот, Русија во последните три децении не била примена во кругот на западните земји, а реториката на земјите од Алијансата во рамките на Советот Русија-НАТО била насочена кон понижување на Москва наместо дијалог.
„Исто така, не се сеќавам дека сум гледал филм или серија каде Русите биле позитивни, а западните ликови негативни. Западната култура ги промовира Америка и луѓето од Западна Европа како нешто апсолутно добро, а во исто време ја негува сликата за Русија и Русија како нешто недвосмислено зло, подло и примитивно. Ја искривуваме реалноста прикажувајќи ја Русија како главен негативец, а САД и Западот како беспрекорни заштитници на демократијата.
Неговиот предлог за воспоставување дијалог меѓу Западот и Москва е западните земји да го отфрлат конвенционалното размислување и да преговараат врз основа на меѓусебно почитување, лична дипломатија и ангажман на сите страни.

Можеби е вредно да се реформираат постоечките или да се создадат нови меѓународни институции, како и да се промени политиката на НАТО, се вели во написот.
„Можеби НАТО навистина треба да се фокусира повеќе на одбраната и да ја отвори вратата за сите, вклучително и Русија, повикувајќи ги своите членки да се откажат од базите и нуклеарното оружје надвор од нивната територија? „Ако не почнеме да размислуваме поинаку, веројатно брзо ќе дојдеме до уште поголеми конфликти и војни, и на краток и на долг рок“, заклучува пензионираниот генерал.
Претходно, рускиот заменик министер за одбрана Александар Фомин на брифинг пред воените аташеа и претставниците на странските амбасади акредитирани во Москва изјави дека Северноатлантската алијанса се подготвува за голем вооружен конфликт со Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ангелов на Комитетот за отпорност на НАТО

Директорот на Центарот за управување со кризи…

Британците откриваат: Елиминација на државниот врв, заземање…

Британскиот истражувачки центар за одбрана и безбедност…

Едвард Сноуден доби руско државјанство!

Поранешниот припадник на американските специјални служби Едвард…

Ова е поинаква Русија, Србија треба да…

Амбасадорот на САД во Србија, Кристофер Хил,…

Финската премиерка: Европа не е доволно силна…

Финската премиерка, Сана Марин, денеска во Сиднеј…