Објавено на:

Една од најголемите европски фабрики за автомобили го запира производството

t

Фолксваген Братислава е принудена да го прекине производството поради прекини во снабдувањето со локалните медиуми, наведувајќи го доцнењето на делови од Украина и други светски извори.

Германската компанија веќе страдаше од недостаток на полупроводнички компоненти – поради тоа што пандемијата Ковид ги распадна постоечките синџири на снабдување.

Фабриката на Фолксваген Братислава и две помали локации во Словачка вработуваат околу 12.000 луѓе и моментално ги градат VW Touareg, Porsche Cayenne, AUDI Q7 и Q8 плус други модели на автомобили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Цареви! Руските пренкери ѝ се јавија на…

Претседателот на Молдавија до руските пренкери: Подготвени…

(Видео) Чудна светлина се појави над Белгород…

Над Белогорд се појави чудна светлина. На…

Белата куќа потврди: Бајден планира да се…

Белата куќа ја потврди намерата на американскиот…

Албански државјанин избоден во Кичево!

Вчера во 23.07 часот во ОВР Кичево…

Словенија дозволи склучување на истополови бракови и…

Словенечкиот парламент на денешната седница го усвои…