Еколошкото востание во Србија успеа: Готово е со Рио Тинто

t

Владата на Србија ја укина уредбата за просторниот план на просторот за експлоатација и преработка на литиумска руда, како и сите дозволи и уредби поврзани со компанијата „Рио Тинто“, изјави премиерката Ана Брнабиќ.

„Поништени се сите управни акти поврзани со „Рио Тинто“, односно „Рио Сава“, сите дозволи, решенија и се` останато. Никогаш не сме имале договори, како што кажавме многу пати“, изјави Брнабиќ по вонредната седница на Владата.

„Готово е, се` е готово со Рио Тинто“, рече таа.

Движењето „Еколошко востание“, кое обединува организации, здруженија и групи граѓани, со месеци протестира со блокади на патиштата, инсистирајќи да се прекине проектот за истражување и ископ на литиум во Србија и да се укинат сите дозволи и да се раскинат сите договори.

Владата добила ултиматум сите овие документи да бидат јавно објавени.

Брнабиќ рече дека денеска е „ставен крај“ на случајот „Рио Тинто“ и ја обвини опозицијата, еколошките активисти и странските организации кои ги финансираат дека сакаат да и` нанесат штета на Србија, на нејзиниот претседател Александар Вучиќ и на владејачката Српска напредна партија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дачиќ: Во интерес на Србија е да…

Претседателот на Социјалистичката партија на Србија (СПС),…

Вучиќ ги разочара Србите: БРИКС не е…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа изјави…

Вучиќ: Ситуацијата во Косово ќе се заострува!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изрази…

(Фото)УЖАС: Таткото на малиот монструм Кецмановиќ ја…

И сестрата на Коста Кецмановиќ заедно со…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…