Експерт објаснува: Дали Русија може да ја нaпaдне Украина од Белорусија?

t

Со 13.000 војници не може да се пријави сериозна инвазија на Украина од територијата на Белорусија, објаснува воениот експерт Константин Сивков за весникот „Взгљад“, нарекувајќи ги некомпетентни тврдењата на Стејт департментот дека постои можност Москва да подготвува таква операција.
„Од оперативна гледна точка, има смисла да се изврши напад само доколку украинските војници заглават во војната во Донбас. Тогаш би било многу паметно да се изврши напад од север и да се отсече група украински сили од тој правец од главниот дел на армијата со цел да се ликвидира“, изјави докторот за воени науки Константин Сивков.

„Работата е во тоа што таква операција бара и сила и ресурси. Секако дека ги имаме, но не беа користени во воените вежби „Сојузничка определба“. Воените вежби што се одржуваат во Белорусија се од мал обем и таквите сили не можат да извршат сериозна инвазија. Во најдобар случај, таму нема повеќе од 13.000 руски војници“, истакна експертот.
„Покрај тоа, сите тие војници се на полигоните кои се расфрлани низ регионот. За сериозна офанзива, неопходно е да се концентрираат силите и да се распределат компактно. Кога војската е расфрлена во различни региони, не може да се изврши сериозна офанзива“, убеден е Сивков.


„Затоа, последната изјава на американскиот Стејт департмент е од чисто информативна и пропагандна природа и е дел од информативна кампања за оправдување на можните дејствија на Западот во случај на воен конфликт меѓу Русија и Украина. Претпоставката дека Русија може да ја нападне Украина за време на воени вежби е некомпетентна“, заклучува докторот по воени науки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Седум држави формираат заеднички систем за размена…

САД, Јапонија, Канада, Јужна Кореја, Тајван, Филипини…

Нов извештај на Велика Британија: Лукашенко распоредува…

Британското министерство за одбрана соопшти дека рускиот…

Шведската премиерка бара поддршка од Парламентот за…

Шведската премиерка Магдалена Андерсон изјави дека утре…

(Фото) Дејли Мејл: Победникот на Евровизија се…

Фронтменот на украинскиот бенд Калуш Оркестар, кој…

Институтот за војна: Неспособноста на Русите доаѓа…

Институтот за војна објави нова анализа и мапа на…