Еликсир на долговечноста: Што јаде кралицата Елизабета што ја држи активна и витална

t

Кралицата Елизабета Втора прослави 70 години на тронот. На 95-годишна возраст таа се уште е активна и витална, а со оглед на тоа дека имала бројни политички и приватни стресови, тајната на нејзината долговечност можеби лежи во нејзината исхрана.
Кралицата има тим од кралски готвачи и персонал во кујната кои и подготвуваат појадок секое утро, но веќе 70 години таа секој ден го избира истото за појадок – чинија житарки и овошје. Таа исто така пие чај од Ерл Греј пред појадок и да се дружи со своите кучиња. Истакнува и дека кралицата не е гурман.
„Таа јаде за да живее, за разлика од (сега покојниот) принцот Филип, кој сакаше да јаде и кој по цел ден зборуваше за храна“, изјави поранешниот готвач.

Готвачката откри дека порано сакала да јаде пржени јајца со чаден лосос и суви тартуфи, но додала дека обично била „премногу штедлива за да нарача свежи тартуфи“.

Професионалниот готвач Дарен работел во кралската кујна 15 години подготвувајќи оброци за кралицата, принцот Хари, принцот Вилијам и принцезата Дијана за време на неговиот престој во Бакингемската палата.
Дарен, исто така, рече дека кралицата не сака пица и дека во текот на неговите 15 години не се служела пица во палатата.
Оброците на кралицата се здрави, со малку јаглехидрати, обично печена риба или пилешко на скара со два различни видови зеленчук или голема чинија салата.
Сепак, кралицата и понатаму сака одвреме-навреме да ја почестуваат со нешто слатко, а Дарен тврди дека е тотална чокохоличарка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Еликсир на долговечноста: Што јаде кралицата Елизабета…

Кралицата Елизабета Втора прослави 70 години на…