Ердоган го намали ДДВ-то за основна храна, овошје и зеленчук на 1 отсто

t

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го намали ДДВ-то за млечните производи, овошјето, зеленчукот и другата основна храна од 8 на 1 отсто. Мерката доаѓа во позадина на највисоката инфлација во последните 20 години – 48% во јануари.

Минатиот месец, претседателот го смени шефот на државната статистика по четврти пат од 2019 година.

Турските медиуми објавија дека Ердоган е незадоволен од стапките на инфлација објавени од државната статистика.

Според опозицијата и противниците на Ердоган, официјалните бројки се значително потценети и не ја одразуваат реалноста.

И покрај намалениот ДДВ за основните прехранбени производи во земјава, денеска се планирани протести поради високите цени во земјата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Можете да скенирате со зголемен лимит: Усогласена…

Извршено е усогласување на апликацијата „МојДДВ“, согласно измените…

Поминат првиот филтер: Парламентарна комисија од Турција…

Комисијата за надворешни работи при турскиот Парламент…

Добра вест за сите што скенираат: Зголемен…

Денеска парламентот ги донесе измените и дополнувањето…

Голема благодарност од Ердоган: Никогаш нема да…

Турција никогаш нема да ја заборави солидарноста…

Црвениот крст на РМ му додели признание…

Црвениот крст на Република Македонија денеска на…