Објавено на:

Ердоган ќе посредува меѓу Русија и Украина?

t

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата земја е подготвена да дејствува како посредник меѓу Украина и Русија за одржување на мирот во регионот.

„Сакаме да преовладува мир во регионот и за ова, ние сме подготвени да го направиме нашиот дел“, им рече тој на новинарите во Истанбул по петочната молитва.

Турскиот лидер го откри својот план да разговара за најновите случувања во Украина со неговиот руски колега Владимир Путин или по телефон или за време на можна посета на Москва во наредните денови, објави новинската агенција Ксинхуа.

Ердоган на почетокот на февруари ќе ја посети Украина.

„Секој развој меѓу Русија и Украина кон преминување на границата или избувнување на војна би претставувало сериозно нарушување на мирот во регионот“, забележа тој, истакнувајќи дека какви било немири таму ќе ја вознемират Турција бидејќи има добри и подобри односи со двете земји.

Ердоган во четвртокот ги покани претседателите на Русија и Украина на разговори во Истанбул за смирување на тензиите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…