Објавено на:

ЕУ и САД исплашени: Заедничкиот настап на Русија и Кина може да биде основа за сојуз меѓу две авторитарни држави

t

Неодамнешната заедничка изјава, усвоена од Русија и Кина, може да стане основа за моќен сојуз меѓу двете земји, изјави во вторникот на новинарите во САД високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Џозеп Борел.

„Заедничката изјава меѓу Кина и Русија, која не беше многу добро сфатена од Западот затоа што сите гледаа кон Украина, може да биде камен-темелник на голем сојуз на два авторитарни режими“, рече тој.

„Ова, сигурно, ќе биде големата борба на векот, борбата меѓу демократиите и авторитарните режими“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД свечено ја отвори постојаната воена база…

Американските копнени сили денеска ја добија својата…

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…

Нуклеарна војна во најава? Путин и Шојгу:…

Русија ќе биде принудена да реагира доколку…

„Југословенско сценарио“ вели Москва за намерата на…

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на…

Унгарија го блокираше барањето на земјите-членки на…

Унгарија го блокираше заедничкото барање на земјите-членки…