Објавено на:

ЕУ и САД исплашени: Заедничкиот настап на Русија и Кина може да биде основа за сојуз меѓу две авторитарни држави

t

Неодамнешната заедничка изјава, усвоена од Русија и Кина, може да стане основа за моќен сојуз меѓу двете земји, изјави во вторникот на новинарите во САД високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Џозеп Борел.

„Заедничката изјава меѓу Кина и Русија, која не беше многу добро сфатена од Западот затоа што сите гледаа кон Украина, може да биде камен-темелник на голем сојуз на два авторитарни режими“, рече тој.

„Ова, сигурно, ќе биде големата борба на векот, борбата меѓу демократиите и авторитарните режими“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…