Објавено на:

ЕУ ѝ бара замена на Русија: Преговара со Катар и Азербејџан за снабдување со природен гас

t

Европската унија преговара за испораките на гас со САД, како и со Катар и Азербејџан, во случај Русија да одлучи да го прекине или запре снабдувањето, напиша на својот блог високиот претставник на Унијата за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел.

„Подготвени сме во случај дипломатијата да пропадне и ги разгледуваме сите опции. Ова вклучува подобрување на нашата отпорност, вклучително и со работа со партнери како САД, Катар и Азербејџан, на прашањето за снабдување со гас во случај Русија да одлучи да го намали или запре испораки“, напиша тој.

Претходно, Блумберг, повикувајќи се на свои извори во ЕУ, објави дека ЕУ разговара за можноста за договор за размена со голем број земји со цел да се избегнат прекини во испораката на гас во Европа, што, особено, може да биде предизвикано од ситуацијата. околу Украина. Според извештајот, ЕУ разговара за договори за размена со Катар и Норвешка. Во исто време, Брисел е во близок контакт со Алжир и Египет, како и со азиските земји, за да дознае дали е можен ваков договор.

Во последните месеци на Запад, но и во Киев се даваа изјави за можна руска инвазија на Украина. Кремљ ги нарече обвинувањата неосновани, чија цел е ескалација на тензиите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…