Објавено на:

ЕУ ѝ бара замена на Русија: Преговара со Катар и Азербејџан за снабдување со природен гас

t

Европската унија преговара за испораките на гас со САД, како и со Катар и Азербејџан, во случај Русија да одлучи да го прекине или запре снабдувањето, напиша на својот блог високиот претставник на Унијата за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел.

„Подготвени сме во случај дипломатијата да пропадне и ги разгледуваме сите опции. Ова вклучува подобрување на нашата отпорност, вклучително и со работа со партнери како САД, Катар и Азербејџан, на прашањето за снабдување со гас во случај Русија да одлучи да го намали или запре испораки“, напиша тој.

Претходно, Блумберг, повикувајќи се на свои извори во ЕУ, објави дека ЕУ разговара за можноста за договор за размена со голем број земји со цел да се избегнат прекини во испораката на гас во Европа, што, особено, може да биде предизвикано од ситуацијата. околу Украина. Според извештајот, ЕУ разговара за договори за размена со Катар и Норвешка. Во исто време, Брисел е во близок контакт со Алжир и Египет, како и со азиските земји, за да дознае дали е можен ваков договор.

Во последните месеци на Запад, но и во Киев се даваа изјави за можна руска инвазија на Украина. Кремљ ги нарече обвинувањата неосновани, чија цел е ескалација на тензиите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го смрзна светот: Ова води до…

Испораките на странско оружје за Украина водат…

Зеленски со зборовите на Путин: Ќе возвратиме…

Украина ќе возврати на сите руски напади,…

(Фото) Ова се двете жени кои соборија…

Жените војници на Црноморската флота Марина Фалеева…

Русите горди: Украинските дронови над Крим биле…

Два од трите украински беспилотни летала кои…

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…