Објавено на:

ЕУ ѝ се заканува на Србија со прекин на снабувањето со нафта и гас

t

ЕУ и се заканува на Србија да ја блокира руската нафта

Хрватската државна нафтена компанија ЈАНАФ соопшти дека од средината на мај ќе го блокира снабдувањето на српската компанија за нафта и гас НИС – 56 отсто во сопственост на Гаспром – од средината на мај за да се усогласи со санкциите на ЕУ против Русија.

JANAF потпиша договор за снабдување од 3,2 милиони тони со NIS во јануари оваа година, но во загребската берза објави дека не може да продолжи по 15 мај.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија нема да ги прифати резултатите од…

Министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ изјави…

Трагедија: Српска ракометарка почина во тешка сообраќајна…

Во тешка сообраќајна несреќа којашто се случи…

Србите во Косово секојдневно ја чувствуваат политиката…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија,…

Вучиќ дециден: Србија нема да гласа за…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ за српските…

Бугарско сценарио за Србија – Милановиќ: Нема…

Порака на Милановиќ до Белград: Србија вака…