Објавено на:

Жално: Ампутирана раката на девојка жртва на масакрот во Младеновац

t

Во масовна престрелка кај Младеновац тешко е ранета Невена Вујиќ (20) од Дубона.

Поради тежината на повредите ѝ била ампутирана левата подлактица, информираат српските медиуми.

Ортопедско помагало, односно бионичка рака, би ѝ ги олеснило многуте проблеми на Невени и би и го олеснила животот.

Но, моментално тоа е финансиски недостижно за неа и нејзиното семејство, бидејќи чини околу 50.000 евра.

Како што стои во објавата на Фејсбук, државата доделува максимален износ до 11.000 евра.

Бројот на тековната сметка на кој можете да ја платите помошта за оваа млада девојка е 160-6000001702175-89. Целта на уплатата е „Донација за Невена Вујиќ“.

За плаќања во странска валута: RS35160600000170218947

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Косовски Албанец осуден на 15 години затвор…

Основниот суд во Приштина го прогласи косовскиот…

Ново судење против родителите на монструмот Кецмановиќ…

Во Вишиот суд во Белград денеска треба…

„Толку мало дете, а толку страшен план…

Помина една година од масовното пукање во…

23 години од масакрот кај Вејце –…

Денеска се одбележуваат 23 години од нападот…

Да не се заборави: 12 години од…

Денеска се навршуваат дванаесет години од петкратното…